Ekonomide tarihi eşik geçildi: AB'nin en büyük ticaret ortağı Çin

Ekonomide tarihi eşik geçildi: AB'nin en büyük ticaret ortağı Çin

Çin, ABD'yi geçerek AB'nin en büyük ticaret ortağı oldu.

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı dönemde ekonomik olarak gerileyen Çin, atağa geçti. Çin ile AB arasındaki ithalat ve ihracatın toplam değeri geçen yıl 709 milyar dolara ulaştı. Dünyanın 2. büyük ekonomisi 2020 yılında 3. çeyrekte (Temmuz-Ağustos-Eylül), 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4.9 büyüdü. Çin’in ekonomisini toparlamasında AB’nin rolü büyük. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Çin, Avrupa'dan otomobil ve lüks mallar satın aldı ve Avrupa pazarının sağlık ekipmanı ve elektronik ürünlere talep artışından faydalandı. AB İstatistik ofisi Eurostat'a göre, 2020'de Çin AB'nin ana ticaret ortağı oldu. Bunda, ithalattaki yüzde 5,6 ve ihracattaki yüzde 2,2'lik artış rol oynadı. Eurostat verileri, AB ile Çin arasındaki ticaret açığının da Çin lehine artmaya devam ettiğini ve 199 milyar dolardan 219 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

ABD’nin ithalatı daraldı

ABD ve İngiltere, AB'nin en büyük ihracat pazarları olmaya devam ediyor. Ancak her iki ülkeyle ticarette ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor. Eurostat verilerine göre, AB'nin ABD'den ithalatı yüzde 13,2, ihracatı ise yüzde 8,2 daraldı. Bunda, ABD ile AB arasında çelik, Fransız konyağı ve Amerikan Harley-Davidson motosikletleri gibi bazı ürünlerde gümrük vergilerinin karşılıklı artırılması etkili oldu. 2020'de AB ile ABD arasındaki ticaret hacmi 671 milyar dolar oldu. 2019'da ise bu rakam 746 milyar dolardı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Avrupa ile ticaret konusundaki politikaları henüz netlik kazanmadı. Ancak AB ve Çin ekonomik bağlarını karşılıklı olarak güçlendirmeye çalışıyor. Taraflar, Avrupa şirketlerinin Çin pazarına girişini kolaylaştıracak yatırım anlaşmaları üzerinde çalışılıyor. Uzmanlar, küresel ticaretin 2021'de canlanmasını öngörüyor.

Londra merkezli uluslararası analiz şirketi IHS Markit, küresel ticaret hacminin geçen yıl yüzde 13,5 daraldığını tahmin ediyor; bu yıl ise ticaret hacminin yüzde 7,6 artmasını bekliyor.