Yarın kuzu etinde yüzde 25 indirim var

Et ve Süt Kurumu mağazalarında satılan koyun, kuzu, toklu etinde yüzde 25'e varan indirim yapıldı. İndirimli satışların 5 Ağustos’tan itibaren başlayacağı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ağustos 2022 11:18
Yarın kuzu etinde yüzde 25 indirim var

Et ve Süt Kurumu (ESK), kuzu ve koyun eti satışlarında indirim kampanyası başlattı. Kurumdan yapılan açıklamada, yarın başlayacak yüzde 25 indirimle kuzu etinin daha fazla tüketiciye ulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi. Kampanyaya göre, gövde kuzunun kilo fiyatı 129.75 liradan 98 liraya, kuzu pirzola 181.50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114.50 liradan 86 liraya inecek.

'Tüketimde farkındalık sağlayarak fiyat istikrarını korumayı hedefliyoruz'

ESK, kampanya ile koyun ve kuzu eti tüketiminde farkındalık oluşturmayı amaçladığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"Ülkemizin mera ve arazi yapısının küçükbaş hayvancılığa daha uygun olması nedeniyle küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, meralarımızdan daha fazla yararlanılarak düşük maliyetli kırmızı et üretimi sağlanmış olacak. Hem üreticimiz hem tüketicimiz kazanacak. Maliyetler dikkate alınarak belirlenen fiyattan üreticilerimizden satın alınacak küçükbaş hayvanlar vatandaşlarımıza uygun fiyattan ulaştırılacak. ESK, üreticiden koyun kuzu alımlarını artırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefliyor. ESK, kuzu etinde dönemsel arz fazlalığından kaynaklanan fiyat dengesizliklerinin önüne geçmek amacıyla yerli üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı bir taraftan tüketiciye indirimli fiyata ulaştırırken diğer yandan kuzu karkas olarak ihraç ederek üreticinin emeğine sahip çıkmayı hedefliyor. İhracat canlı olarak değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağlar ülke ekonomisine kazandırılmış olacak."