Memurlar İsyan Etti: Ezildik!

2016 yılının ilk altı ayı için memur maaşlarına yapılan yüzde 6’lık zam, vergi artışları ve yüksek enflasyon ile adeta eridi.Maddi kayıp içerisindeki memurlar “Memur ve emeklilerine kaşıkla verilip kepçeyle geri alınıyor....

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Memurlar İsyan Etti: Ezildik!

2016 yılının ilk altı ayı için memur maaşlarına yapılan yüzde 6’lık zam, vergi artışları ve yüksek enflasyon ile adeta eridi.

Maddi kayıp içerisindeki memurlar “Memur ve emeklilerine kaşıkla verilip kepçeyle geri alınıyor. Artan enflasyon karşısında savunmasız kaldık. Tüm memurlar olarak yine enflasyonun altında ezildik” sözleriyle isyan etti.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, yaptığı yazılı açıklamanda, Ocak ayındaki yüzde 1.82’lik TÜFE artışı ile 2016 yılının ilk altı ayında memurlara ve emeklilerine verilen artışın üçte birinin geri alınmasının memurları ve emeklilerini şok ettiğini söyledi. Zengin, Ocak ayında gıda maddelerindeki artışın ise yüzde 4.28 olarak açıklandığına işaret etti.

OCAK AYI ENFLASYON YÜZDE 6

Ortalama memur aylıklarının yaklaşık yarısının, ortalama emekli aylıklarının ise yaklaşık üçte ikisinin zorunlu mutfak giderlerine harcandığına dikkat çeken BASK Genel Başkanı Zengin, memur ve emeklinin Ocak ayı gerçek enflasyonu yüzde 3’ün üzerine çıktığını söyledi. “Bu oran Ocak ayında aylıklara yapılan artışın yarısı kadardır” diyen Zengin, Ocak ayında tüm vergilerin asgari yüzde 5.58, ekmek fiyatlarının ise yüzde 30 oranında arttığının altını çizdi. Bu durumda memur ve emekli için Ocak ayı enflasyonun yüzde 6’nın üzerine çıktığının altını çizen BASK Başkanı, “2016 yılının ilk altı ayı için aylıklara yapılan yüzde 6’lık artış; vergi artışları, ekmek fiyatındaki artış ve enflasyon artışı ile geri alınmıştır. İktidarların, öteden beri memur ve emeklilerine kaşıkla verip kepçeyle geri alma alışkanlıkları devam etmektedir. Memur ve memur emeklileri artan enflasyon karşısında savunmasız kaldı. Tüm memurlar olarak yine enflasyonun altında ezildik” dedi.

İKRAMİYE GEREKLİ

BASK olarak, aylığından başka geliri olmayanlar için ayrı bir TÜFE hesaplaması gerektiğini defalarca ifade ettiklerini aktaran BASK Başkanı, memurlara ikramiye verilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Bayram Zengin, “memurlara ikramiye” verilmesi konusunun toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelmemesine sert tepki gösterirken şunları da kaydetti:

“Gerek 64. Hükümet programında gerekse Hükümetin Acil Eylem Planı’nda memurlarla ilgili bir vaat veya taahhüt bulunmaması esef vericidir. BASK olarak, Hükümetin memurlara bir jest yaparak, toplu sözleşme masasında çözülmesi gerekirken, sarı sendikalarca gündeme dahi getirilmeyen memurlara ikramiye verilmesi konusunu bütçe kapsamına almasını istiyor ve bekliyoruz. Artık memurlara ikramiye verilmesi talebimiz karşılanmalıdır.”

Anka