Kirişci: Tarımda kendi kendimize yeterliliğimizi sürdüreceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Un, yağ, şeker gibi stratejik ürünlerle ilgili bir planlama yapacağız. İhtiyacımız olan ürünlerde kendi kendimize yeterliliğimizi sürdüreceğiz" dedi. Büyükşehirlerde kırsala dönmek isteyenlerin olduğunu söyleyen Kirişci, "Bu sebeple küçük aile işletmeciliğini teşvik ediyoruz. Böylece kırsala dönüşün hızlanacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ağustos 2022 12:50
Kirişci: Tarımda kendi kendimize yeterliliğimizi sürdüreceğiz

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Kış aylarına girerken meyve sebze fiyatlarındaki artışı önlemek adına sera üretim alanlarımızı artırmak istiyoruz. Un, yağ, şeker gibi stratejik ürünlerle ilgili bir planlama yapacağız. İhtiyacımız olan ürünlerde kendi kendimize yeterliliğimizi sürdüreceğiz" dedi.

Kırsala dönmek isteyen vatandaşa teşvik

Büyükşehirlerde kırsala dönmek isteyenlerin olduğunu söyleyen Kirişci, "Bu sebeple küçük aile işletmeciliğini teşvik ediyoruz. Böylece kırsala dönüşün hızlanacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Kirişci, yarın Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleştirilecek görüşmede yangın söndürme uçağı alma konusunun belli bir aşamaya getirileceğini söyledi. Kirişçi, tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin olarak da "Gıdayla ilgili yaşanabilecek olası daha büyük bir krizin önüne geçmiş oldu" ifadesini kullandı.