HSBC'ye Rekor Ceza!

ABD hükümeti, İngiliz bankası HSBC’ye konut kredilerinde kusurlu uygulamaları nedeniyle toplam 601 milyon dolar ceza verdi.HSBC’nin, 2007-2009 yılları arasında kredi verdiği şahısların bilgilerini gerekli şekilde kontrol etmediği...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
HSBC'ye Rekor Ceza!

ABD hükümeti, İngiliz bankası HSBC’ye konut kredilerinde kusurlu uygulamaları nedeniyle toplam 601 milyon dolar ceza verdi.

HSBC’nin, 2007-2009 yılları arasında kredi verdiği şahısların bilgilerini gerekli şekilde kontrol etmediği ve bunun da tüketiciyi zarara uğrattığı ifade edildi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, HSBC’nin konut kredileri verdiği süreçte kusurlu uygulamalar nedeniyle 470 milyon dolar ceza aldığını açıkladı.

ABD hükümeti ile HSBC arasındaki anlaşmaya göre, banka Temmuz ayına kadar konut kredisinden dolayı zarar edenlerin borçlarını ödemesi için 370 milyon dolar ödemeyi kabul etti. İngiliz bankası ayrıca, 2008-2012 yılları arasında evlerini haciz yoluyla kaybeden tüketiciler dolayısıyla da 100 milyon dolar ödeyecek. Cezanın 59 milyon doları evlerini kaybeden borçlulara yardımcı olmak için devlet tarafından işletilen fona verilecek.

ABD Merkez Bankası da aynı sebeplerden dolayı İngiliz bankasına ayrıca 131 milyon dolar ceza kestiğini duyurdu.

HSBC yetkilileri, hükümet ile varılan anlaşmanın ABD’li tüketicilerin yararına olduğunu söyledi. HSBC, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getrdi.

HSBC, daha önce de “kara para aklama” suçlamaları nedeniyle ABD’ye 1,9 milyar dolar uzlaşma bedeli ödemek zorunda kalmıştı. (CİHAN)