Giyim Devlerinden Türkiye İtirafı!

Giyim markaları Next ve H&M, Türkiye'de Suriyeli çocuk işçi çalıştırdıklarını itiraf etti.Giyim sektörünün dev markalarından Next ve H&M, Türkiye’deki atölyelerinde Suriyeli çocuk işçi çalıştırdıklarını...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Giyim Devlerinden Türkiye İtirafı!

Giyim markaları Next ve H&M, Türkiye'de Suriyeli çocuk işçi çalıştırdıklarını itiraf etti.

Giyim sektörünün dev markalarından Next ve H&M, Türkiye’deki atölyelerinde Suriyeli çocuk işçi çalıştırdıklarını itiraf etti.

BBC Türkçe’nin aktardığı Indipendent haberine göre, çocuk işçi çalıştırıldığının ortaya çıkmasının ardından, Türkiye’den mal alan diğer giyim markalarından da üretimde Suriyeli çocukların çalıştırılıp çalıştırılmadığını kontrol etmelerinin istendiği ifade ediliyor.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Çin, Kamboçya ve Bangladeş’le birlikte Türkiye, İngiltere’de satılan tekstil ürünlerinin en büyük üreticilerinden. Topshop, Burberry, Marks&Spencer ve Asos gibi markalar da Türkiye’de üretim yaptırıyor. Türkiye ayrıca 2.5 milyondan fazla göçmen ile dünyada en fazla Suriyeli barındıran ülke.”

Haberde, Ankara’nın kapılarını Suriyeli mültecilere açmasının olumlu karşılandığı belirtilirken, Avrupa Birliği ile yeni varılan anlaşma gereğince henüz bu ay Suriyelilere çalışma izni verileceğini açıkladığına dikkat çekildi. Gazete Türkiye’de binlerce Suriyeli’ye asgari ücret olan aylık 1300 Türk lirasının çok altında bir ücret verildiğini yazdı. Independent, 12 yaş altı çocukların çalıştırılmasının hem Türk hem de uluslararası yasaların ihlali olduğunu belirtti.”