Genel Sağlık Sigortası primine yüzde 50 zam

Sosyal güvencesi olmayanların yararlandığı Genel Sağlık Sigortası primleri 107 liradan 150 liraya çıktı. Primler 5 yılda 3 kat arttı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ocak 2022 16:00
Genel Sağlık Sigortası primine yüzde 50 zam

Yeni yılda akaryakıttan elektriğe zamlanmayan ürün kalmadı. Fiyat artışlarından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de nasibini aldı. GSS primleri yüzde 50 civarında artırılarak 150.12 liraya çıkarıldı.

Sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları GSS prim miktarı 107.33 liraydı. Durumdan şikâyetçi olan pek çok yurttaşın CHP Genel Merkezi’ni arayarak sorunlarını aktardığı belirtildi. Yapılan değişikliğin yaklaşık yüzde 41 zam anlamına geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, duruma tepki gösterdi.

Beş yılda üç kat arttı

Primlerin son beş yılda yaklaşık üç kat arttığını vurgulayan İlgezdi, “2017’de GSS primleri 53.33 liraydı. 2020’de bu 88.29 TL’ye yükseldi. Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor” dedi.

İlgezdi, “Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz. Böyle ülke yönetilmez” ifadelerini kullandı.