Fitch: Türkiye ekonomisinde sert daralma olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye Baş Analisti Douglas Winslow, Türkiye ekonomisinin sert daralacağını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mart 2020 17:20
Fitch: Türkiye ekonomisinde sert daralma olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye Baş Analisti Douglas Winslow, ikinci çeyrekten sonra virüsün Türkiye ekonomisini ne ölçüde sınırlayacağı ve üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyette bir miktar normalleşme olup olmayacağı konularının kolayca öngörülemediğini ifade etti.

Reuters’a konuşan Winslow, Fitch’in bu haftanın ilerleyen günlerinde yayınlayacağı ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporu kapsamında şu anda milli gelirde büyüme tahminlerinin revize edildiğini söyledi.

“Türkiye’de coronavirüse karşı tecrit önlemleri göz önüne alındığında ikinci çeyrekte sert daralma olacağı açık” diyen Winslow, şöyle devam etti: “Türkiye’nin yüksek dış finansman gereksinimi, zayıf para politikası kredibilitesi ve mevcut durumda negatif reel faiz oranı, para politikasını daha fazla gevşetmesini sınırlayacağını düşünüyoruz. Ancak, daha fazla kur baskısı olmadığı yönünde işaretler var, Merkez Bankası daha fazla piyasa oynaklığı riski yaratabilecek büyük çaplı faiz indirimi için alan öngörüyor.”