Faiz artırma kervanına Norveç de katıldı

Enflasyonu düşürmek için bu yıl faiz artıran 60’tan fazla ülkeye Norveç de eklendi. Norveç Merkez Bankası beklenenden şahin bir hamleyle, ekonomistlerin 25 baz puanlık beklentisine karşın politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 1.25'e çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 11:31
Faiz artırma kervanına Norveç de katıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı beklenirken, enflasyon düşürmek için bu yıl faiz artıran 60’tan fazla ülkeye Norveç de katıldı. Norveç Merkez Bankası beklenenden şahin bir hamleyle, ekonomistlerin 25 baz puanlık beklentisine karşın politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 1.25'e çıkardı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 1'e yükseltilmesi yönündeydi. Banka ağustos ayında faizin yüzde 1.5 seviyesine çıkarılabileceği sinyalini de verdi. Karar metninde politika faizinin hâlâ düşük olduğu, para politikasının da genişlemeci nitelik sergilediği belirtildi.

Banka mart ayında politika faizine ilişkin yaptığı projeksiyonlarını da yukarı yönlü güncelledi. Buna göre banka yetkilileri 2023 yaz döneminde politika faizinin yüzde 3 seviyesine yükseltilmesini öngördü.

Enflasyon yüzde 5.7 ile 34 yılın zirvesinde

Metinde ücret artışları ve ithalat fiyatlarındaki artış dolayısıyla enflasyonun bir süre daha hedef seviyenin üzerinde seyredeceği beklentilerine vurgu yapıldı. Ülkede mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 5.7 ile 1988 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.