CHP'li Aygun'den ithal ayçiçeği yağı tepkisi: Trakya'nın sarı gelinini yok ettiniz

CHP'li Aygun'den ithal ayçiçeği yağı tepkisi: Trakya'nın sarı gelinini yok ettiniz

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kullandığı 'çiftçinin kara gün dostu olduğu' sloganının amacından çıktığını, tenekelerdeki ithal ayçiçeği yağının satış fiyatına vurgu yaparak tepki gösterdi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun, ayçiçeği yağında büyük sıkıntı olduğunu belirtti. “Trakya'nın sarı gelinini yok ettiniz” diyen Aygun, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındığı gün çıkarılan kararname ile ayçiçeği tohumundan yağına kadar tüm ürünlerde gümrük vergisinin sıfırlandığını anımsattı.

'Sattığınız şey Türk çiftçisinin güvenidir'

Ayçiçeği yağının ucuzlamadığını, 5 litrelik yağın 90-120 liraya çıktığını kaydeden Aygun, “TMO, şimdi -güya vatandaşı koruyacak ya- 5 litrelik tenekelerde 60 liradan ayçiçeği yağı satacağını duyurdu. Ama yerli değil ithal ayçiçeği yağı satıyor. Sattığınız şey nedir, biliyor musunuz? Türk çiftçisinin size olan güvenidir” diye tepki gösterdi.

“TMO artık çiftçinin değil İVAN'ın kara gün dostudur' 

Aygun, ayçiçeğinde yerli üreticinin uğradığı zarara işaret ederek “TMO artık Ahmet'in, Necmi'nin kara gün dostu değil, Ivan'ın, Ukrayna, Rusya çiftçisinin kara gün dostudur” dedi. Rusya’nın artık tohum değil, işlenmiş ayçiçeği ürünleri satma kararı aldığını anımsatan Aygun, Trakya Birlik’in zarara uğratıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Kapılarda, gümrük vergisini sıfıra çektikçe Rusya ve Ukrayna da gözünü dikmiş, bize daha pahalı ürün satmaya başladı. Marketlerde artık kendi yağlarımızı değil, Rusya ve Ukrayna'daki üreticilerin yağlarını göreceğiz. Hem üreticimizi hem de yağ sanayicisini batıracaksınız. Ay'a gitmeyi planlıyorsunuz ya yakında Ay'a değil, yaya kalacaksınız, bu millet sizi memlekette görmek istemeyeceği için herhâlde sizi Ay'a gönderecektir!”

ANKA