Bankalarda işten çıkarma başladı

Çalışma şartlarının ağırlığı ve sendikasızlaştırma gibi sıkıntılarla boğuşan banka çalışanları işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 15:25
Bankalarda işten çıkarma başladı

Azalan özkaynak kârlılığı, ekonomideki belirsizlikler, dijitalleşme ve pandemi nedeniyle istihdam ve şubeleşme politikalarında değişikliğe giden bankalarda işçi kıyımı başladı. Yeni işe alımlar hız keserken şubeleşme de neredeyse durdu.
Sitemize ulaşan bilgilere göre bir katılım bankasının yılbaşından bugüne kadar 300 çalışanla yollarını ayırdığı belirtiliyor. İşten çıkarılma nedenleri ise personel fazlalığı. Çalışanlara işten çıkarıldıkları bildirimi ise whatsapp üzerinden yapıldı.

“Helal kazanç” iddiasıyla “faizsizlik” prensiplerine göre çalışan ve buna uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren katılım bankasının 2019’da da aynı uygulamaya gittiği çalışanlarca belirtilmektedir.

Yine diğer bir katılım bankası ve ülkemizin en büyük özel bankaların birinde de çalışanların işten çıkarılmaya başladığı sitemize ulaşan haberler arasında.