Balık Fiyatları Altınla Yarışıyor

Bu sezon hava şartları ve balık azlığı nedeniyle cep yakan balık fiyatları, altınla yarışıyor. Bazı cinslerin fiyatında geçen sezona oranla yüzde 150'lere varan artış yaşanırken, vatandaşlar hamsiden vazgeçmiyor.Bu sezon...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Balık Fiyatları Altınla Yarışıyor

Bu sezon hava şartları ve balık azlığı nedeniyle cep yakan balık fiyatları, altınla yarışıyor. Bazı cinslerin fiyatında geçen sezona oranla yüzde 150'lere varan artış yaşanırken, vatandaşlar hamsiden vazgeçmiyor.

Bu sezon elverişsiz hava  şartları ve denizlerdeki balık azlığı gibi nedenlerden cep yakan balık fiyatları,  altın fiyatlarıyla yarışıyor.    Bu sezon elverişsiz hava şartlarının  yanı sıra denizlerdeki aşırı balık azlığı satıcıyla beraber vatandaşın da keyfini  kaçırdı. Fiyatlarda yüzde 150'lere varan artış, vatandaşın balık tezgahlarını geçmesine neden oluyor. Fiyattaki aşırı yükselme talep azalığı yaratması  nedeniyle balıkçıları da zorluyor.  Kalkan, lüfer, palamut, torik, vanuz,  uskumru, barbunya gibi ürünler bugünlerde altın fiyatlarıyla başabaş gidiyor. Bu  nedenle vatandaşlar geçen sezonlara kıyasla yüzde 150'den fazla artış yaşanmasına  rağmen diğerlerine oranla cebine en uygun olan hamsiyle balık ihtiyacını  gideriyor.   Hallerde kilosu 12-13 lira civarında seyreden hamsi  fiyatları, tezgahlardan sofraya olan yolculuğunda 15 liranın üzerine çıkıyor.

 Kalkanın kilosu 150, toriğin çifti 250 lira

Bugünlerde  altının gram fiyatı 108 lira civarında seyrederken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın  177 lira civarında satılıyor. Bazı balık türleri de altın fiyatları civarında  alıcı buluyor.   İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'nde,  fiyatı en yüksek ürünlerden kalkanın kilosu çeyrek altın fiyatına alıcı buluyor.  Geçen sezon 30 lira civarında alıcı bulan kalkanın kilosu bugünlerde 150 liraya  satılıyor.   Orta halli vatandaşın neredeyse tadını unuttuğu lüfer artık  tane olarak satılıyor. Halde tanesi ortalama 40 liradan satılan lüferi tüketmek  isteyenlerin, kilosu için bir gram altın fiyatını gözden çıkarması gerekiyor.  Buna göre çifti yaklaşık bir kilo gelen lüferin pazar fiyatı 100 lirayı aşıyor.

Bazı türlerin fiyatı çeyrek altını bile geçerken, toriğin çifti en  düşük 230, en yüksek 250 lirayı buluyor. Ayrıca, palamudun çifti 50, uskumrunun  kilosu 40 liradan alıcı buluyor. Kış sofralarının vazgeçilmezi hamsinin kasası  ise en düşük 170, en yüksek 190 liraya alıcı buluyor. Pazarda ise hamsinin kilosu  ortalama 15 liraya satılıyor.

    - "Denizlerde balık yok"

İstanbul Balık Satıcıları Esnaf Odası  Başkanı Yaşar Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon balıkçılık için  oldukça olumsuz şartların yaşandığını söyledi.   Bunun etkisinin  fiyatlarda kendisini fazlasıyla gösterdiğini anlatan Gün, şunları kaydetti:

"Bu sezon denizlerde neredeyse balık yok. Bu da fiyatları tavan yaptı.  Fiyatlarda yüzde 150'lere varan artış yaşanıyor. Balık fiyatları bu sezon altın  fiyatlarıyla yarışıyor. Birçok ürünün fiyatına bakınca gram, çeyrek altın  fiyatlarının aynısını görüyoruz. Bu da birçok ürünün orta halli vatandaşın  sofrasına girmesini imkansız hale getiriyor. Mesela en çok tüketilen balık olan  hamsi fiyatları bile uçtu. Kilosu 15 lira civarında satılıyor. Vatandaş yine de  hamsiden vazgeçmiyor."