Ayakkabı tamircilerinin yoğun mesaisi: Yenisini almak zor

Düzce’de 32 yıldan bu yana ayakkabı tamirciliği yapan Hayrettin Yanmaz, son dönemde yeni ayakkabı alamayanlar nedeniyle işlerinde aşırı artış olmaya başladığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ekim 2021 17:13
Ayakkabı tamircilerinin yoğun mesaisi: Yenisini almak zor

Döviz kurlarından birbiri ardına yaşanan kur şokları ve enflasyon nedeniyle özellikle gençler arasında popüler olan birçok markanın en basit modelleri bile 600 liranın üzerine çıktı.

Yaklaşan kış öncesi yine gözde bot markalarının fiyatları ise 700 ila 2 bin lira arasında değişiyor.

Düzce’nin Akçakoca, ilçesinde yaşayan Hayrettin Yanmaz, insanların yeni ayakkabı almaya mali gücü yetmemesi nedeniyle artık eski ayakkabılarını tamir ettirmeye yöneldiğini söyledi.

Diken'de yer alan habere göre, işlerinde ‘aşırı bir artış‘ olduğunu dile getiren Yanmaz şunları dedi: “Gelen poşet poşet, çok fazla getirince bu sefer işlere yetişemez olduk. Fazla alınca müşteriye yalancı çıkmaktan korkuyoruz. Müşteriye mümkünse başka tarafa bırakın diyorum, bu sefer de ‘İş beğenmiyorsun’ diyorlar, ne yapacağız ben de anlamıyorum. Eskiden ilçede sekiz-10 ayakkabı tamircisi vardı. Ancak şimdi bu sayı da dörde kadar düştü.

Yılmaz şöyle devam etti: “Şu an bir ayakkabı nerden baksan 250-300 lira. Adam yenisini almaktan ziyade tamir ettirip biraz daha giymenin peşinde. Bence yoğunluk bundan kaynaklı.”