Ürdün Kralı, ülkedeki darbe girişimine dair konuştu: Fitne filizlenirken bastırıldı

Ürdün Kralı, ülkedeki darbe girişimine dair konuştu: Fitne filizlenirken bastırıldı

Ürdün'de geçtiğimiz cumartesi gecesi eski Veliaht Prensi Hamza bin El Hüseyin ev hapsine, eski bir bakan da dahil 20 kişi güvenlik nedeniyle gözaltına alınmasının ardından ülkede başlayan olaylar 'darbe olarak' değerlendirilmişti.

Olaylar, Prens Hamza'nın Kral 2'nci Abdullah'a sadakat yemini ettiği bir mektubu imzalaması ile olaylar son bulmuştu.

Ülkedeki siyasi krizin ardından Ürdün Kraliyet Divanı, Kral Abdullah'ın ulusa sesleniş konuşmasını yazılı olarak yayınladı. Abdullah'ın ilk açıklamasında, krallığın istikrarını sarsan krizin hem kraliyet ailesinin içinden hem de dışından geldiği için çok acı verici olduğunu ifade ederek, "Haşimi ailesinin bir kardeşi, koruyucusu ve bu değerli halkın lideri olarak hissettiğim üzüntü, acı ve öfke” dedi.

Ülkenin artık istikrarlı ve güvenli olduğunu belirten Abdullah, “Sizi temin ederim, fitne filizlenirken bastırıldı” ifadelerini kullandı.  Yaptığı açıklamada Abdullah, “Bugün Hamza Sarayı'nda ailesi ile birlikte benim himayemde” derken, Prens Hamza'nın davasını ise "Haşimi ailesi çerçevesinde" ele almaya karar verdiğini açıkladı. Abdullah, "Haşimi ailesinin önünde babalarının ve dedelerinin yolunu takip etmeyi, mesajlarına sadık kalmayı ve Ürdün'ün çıkarını, anayasasını ve yasalarını diğer tüm hususların üzerinde tutmayı taahhüt etti" dedi.

Kral Abdullah, olayla ilgli soruşturmaların devam ettiğini belirterek, "Bu olay tüm yönleri araştırılıyor ve sonuçlar şeffaf bir şekilde ele alınacak" ifadelerini kullandı.