Türkiye'deki Küba dostları BM oylamasını beraber takip etti

BM, ABD'nin 1960'dan bu yana Küba'ya, ekonomik, ticari ve finansal ambargo uygulamasına ilişkin, 'ambargoyu kaldır' çağrısı yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Haziran 2021 11:04
Türkiye'deki Küba dostları BM oylamasını beraber takip etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD'nin Küba'ya uyguladığı 61 yıllık ambargoya son verilmesi çağrısında bulunan tavsiye kararı ezici bir çoğunlukla kabul etti.

BM Genel Kurul’unda bu yıl 29'ncusu yapılan oylamada, BM'ye üye 193 ülkenin 184’ü Küba’ya uygulanan ambargonun son verilmesi kararı lehine oy kullandı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da abluka dünya halkları tarafından mahkum edildi. Ablukanın kaldırılması için 184 ülke evet dedi, sadece ABD ve İsrail ablukanın devam etmesini istedi. Oylamaya Birleşik Arap Emirlikleri, Kolombiya ve Ukrayna katılmadı.

BM Genel Kurul kararları, uluslararası toplumun iradesini yansıtan bir araç olarak görülmekle birlikte herhangi bir yaptırım gücü veya bağlayıcılığı bulunmuyor.

ABD yönetimi, modern tarihin en uzun ambargosu olarak kayıtlara geçen, 19 Ekim 1960'dan bu yana Küba'ya, ekonomik, ticari ve finansal ambargo uyguluyor. 
BM oylaması sırasında İstanbul Küba Dostları tarafından Karaköy Vapur İskelesi önünde yapılan basın açıklaması, halkın destek tezahüratları ve alkışları arasında gerçekleştirildi. Ardından, Galata Köprüsü üzerinde devam eden bisiklet konvoyu balıkçıların selamıyla sonlandı.

Ankara Küba Dostları ise BM Oylamasını Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nda Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nuñez ile dayanışma duyguları içinde izlediler.

kuba1ank.jpgkuba3ank.jpg

*Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nda Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nuñez'in de katıldığı etkinlikten

 

kuba3ist.jpgkuba2ist.jpg

* José Martí Küba Dostluk Derneği'nin İstanbul'da gerçekleştirdiği bisiklet konvoyu