Paris'te Artan Baskılara Karşı Eylem

Paris’te Olağanüstü hal uygulamasına ve vatandaşlıktan çıkarılmaya karşı eylem yapıldı.Fransa Ulusal Meclisinde Cuma sabahı görüşülmeye başlanan olağanüstü halin üç ay daha uzatılması ve Terör suçu işleyenlerin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Paris'te Artan Baskılara Karşı Eylem

Paris’te Olağanüstü hal uygulamasına ve vatandaşlıktan çıkarılmaya karşı eylem yapıldı.

Fransa Ulusal Meclisinde Cuma sabahı görüşülmeye başlanan olağanüstü halin üç ay daha uzatılması ve Terör suçu işleyenlerin vatandaşlıktan çıkarılması akşam Meclis yanında toplanan bir grup tarafından protesto edildi.

Yeşiller partisi milletvekili Noel Jean Mamere, İnsan hakları savunucuları, öğrenci dernek temsilcilerinin katıldığı protestoda “olağanüstü hal kaldırılsın”, ”Polis devleti istemiyoruz” pankartları taşındı.

Geç saatlere kadar meclis yanında sloganlar ile vatandaşlıktan çıkarılma ve olağanüstü halin kalkmaması protesto edildi.

Fransa’daki olağanüstü hal nedeniyle polis hakim kararı olmadan evlere baskın düzenleyebiliyor, arama yapabiliyor.

Af Örgütü'ne göre Paris saldırılarından bu yana güvenlik güçleri 3 binden fazla evde arama yaptı, 400'den fazla kişi ev hapsinde tutuldu.

Görüşülmeye başlanan yasa tasarısına göre çifte vatandaşlığa sahip olanlardan birisi ağır terör suçlaması ile mahkum olması durumunda vatandaşlıktan çıkarılması öngörülüyor.

10 şubat günü oylanacak olan yasa tasarısı geçen haftada binlerce kişinin katılımı ile Fransa genelinde protesto edilmişti. Yasanın oylamasından bir gün öncesi için meclis yakının da bulunan İnvalides Meydan’ın da geniş kapsamlı bir eylem planlanıyor.