Japonya'da Covid-19'a yakalanan hemşire çalışmaya zorlandı

Osaka'daki Namihaya Rehabilitasyon Hastanesi'nde görevli bir hemşirenin coronavirüse yakalanmasının ardından çalışmaya zorlandığı ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Nisan 2020 11:23
Japonya'da Covid-19'a yakalanan hemşire çalışmaya zorlandı

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan coronavirüsü nedeniyle ülke genelinde OHAL ilan edilen Japonya, güne skandal niteliğinde bir haberle uyandı.

Osaka'daki Namihaya Rehabilitasyon Hastanesi'nde görevli bir hemşirenin coronavirüse yakalanmasının ardından çalışmaya zorlandığı ortaya çıktı. Japonya basınında yer alan haberlere göre, bugüne kadar 126 hasta ve personelinde coronavirüsü tespit edilen hastanede görevli hemşireye yapılan virüs testi Pazartesi günü pozitif çıktı.

Ancak hastane yönetimi test sonucunu bilmesine rağmen, daha önce planlandığı üzere hemşireden gece vardiyasında çalışmasını istedi. Kamu otoriteleri, tepki çeken uygulamanın sosyal medyada yer almasıyla konudan haberden olurken hastane yönetimi de iddiaları doğruladı.

Hastane yetkililerinden yapılan açıklamada, coronavirüsü taşıdığı anlaşılan hemşirenin yerine geçebilecek personel olmadığı için kendisinden çalışmasının istendiği belirtildi. Söz konusu hemşirenin hastanede daha önce enfekte olan ve ayrı bir bölümde tedavi edilen koronavirüsü hastaları ile ilgilendiği açıklandı. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

İHA