İskandinavya Polisinde Irkçı Saldırı Alarmı

Geçtiğimiz hafta sonu Stockholm’de ırkçı grupların yabancı görünümlü kişilere yönelik toplu saldırısından sonra yeni saldırı duyumları alan başta Stockholm polisi olmak üzerine İsveç’in diğer bazı şehirlerinde de...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İskandinavya Polisinde Irkçı Saldırı Alarmı

Geçtiğimiz hafta sonu Stockholm’de ırkçı grupların yabancı görünümlü kişilere yönelik toplu saldırısından sonra yeni saldırı duyumları alan başta Stockholm polisi olmak üzerine İsveç’in diğer bazı şehirlerinde de polis hafta sonu için alarma geçti.

İsveç’in yanı sıra komşu ülkeler Norveç ve Finlandiya’da “Odin’in Askerleri’’ adı altında ırkçı grupların da sosyal medya üzerinden gruplaştıklarını tespit eden her iki ülke polisi de olası saldırılara karşı hafta sonu tatilinde alarma geçirildi.

Stockholm Polisi Sözcüsü Sven-Erik Olsson geçen haftaki ırkçı saldırılardan sonra bu hafta da sadece şehir merkezinde değil şehrin değişik bölgelerinde polisin görünürlüğünü ve kontrollerini arttırdığını belirtti. Sözcü Cuma gecesinin ise sakin geçtiğini söyledi.

Stockholm’ün yanı sıra İsveç’in büyük kentlerinden Kalmar’da da yerel polisin Facebook hesabında bazı grupların sosyal medya sitelerinde bir araya gelerek, “kanunu kendi ellerine almak’’ istedikleri yönünde sinyaller aldıkları mesajı paylaşıldı. Yine Örebro kenti yakınlarındaki Nora yerleşiminde de bazı ırkçı gruplaşmalar olduğu duyumları alındı. Göteborg Polisi de diğer bazı kamu düzenini bozucu olaylar nedeniyle hali hazırda Göteborg merkezinde gerekli güvenlik önlemlerinin arttırılmış olduğunu duyurdu.

Norveç ve Finlandiya’da da kendilerine ‘’Odin’in Askerleri’’ adı veren ırkçı grupların sosyal medya üzerinden gruplaştıkları öğrenildi. Giysilerinde grubun amblemini taşıyan grup üyeleri kamuya açık alanlarda’’ polise yardımcı olmak’’ iddiası ile devriye gezdikleri belirtildi. Grup üyeleri katkılarının polis tarafından takdirle karşılandığı iddiasında bulunurken, basında çıkan haberlerde yetkililer, kendilerini polisin yerine koyarak yada başka biçimde kanunu kendi ellerine alma girişiminde bulunanların hoşgörü ile karşılanmayacakları açıklamasında bulundu.