Halk TV Canlı Yayın
İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'da 'intikam' anlamına gelen kırmızı savaş bayrağı kutsal Kum şehrinde Cemkeran Camii'nin minaresine çekildi.

ABD tarafından suikaste uğrayan İran Devrim Muhafızlarının Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ardından İran'da tepkiler devam ediyor. İran'ın dini merkezi kabul edilen Kum şehrinde bulunan Şiiler için kutsal Cemkeran Camisi'nin kubbesine İran'da 'intikam' anlamına gelen kırmızı savaş bayrağı çekildi.

İran ajanslarında anons edilen haberde "Sert bir intikam alacağız, direniş ve cihat her zaman bakidir" denilirken, kırmızı savaş bayrağının Cemrekan Camisi'nde açılmasının bir ilk olduğu öne sürüldü.

Cemkeran Camisi'nin önemi

Independent'ın haberine göre, bayrağın çekildiği caminin Şii inancı açısından büyük önemi bulunuyor. Caminin M.S.9’uncu yüzyılda yaşayan 12. İmam Mehdi’nin emriyle Hasan Musle tarafından inşa edildiğine inanılıyor.

Şiiler bir mağarada kaybolduğuna inandıkları İmam Mehdi’nin halen yaşadığına ve günün birinde geri dönerek dünyayı kötülüklerden kurtaracağına inanıyor.

Bu nedenle Cemkeran Camisi’de Kum’daki en önemli ve kutsal mabetlerden biri kabul ediliyor.