Hindistan'da koronavirüsten ölenler açık havada yakılıyor

Hindistan'da koronavirüsten ölenler açık havada yakılıyor

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışın durdurulamadığı Hindistan'da oksijen sıkıntısının başlamasıyla beraber ölüm sayıları da yükseldi. Koronavirüsten ölen hastalar açık havada yakıldı.

Hindistan'da resmi verilere göre 186 binden fazla insanın koronavirüs salgınından yaşamını yitirdi. Ülkede son iki günde günlük ölüm ve vaka sayısında rekor kırıldı. Ölü sayılarının da artmasıyla beraber krematoryumlarda dahi yer kalmadı. Reuters haber ajansına  konuşan Nitish Kumar isimli bir Delhi sakini, annesinin cansız bedenini iki gün evde tutmak zorunda kaldığını çünkü şehirdeki krematoryumlarda yer kalmadığını ve sıra beklemek gerektiğini söyledi. 

ic.jpg

İkinci koronavirüs dalgası ile birlikte özellikle Delhi gibi büyük şehirlerde vaka sayısının hızla arttığı belirtilirken kar amacı gütmeyen sağlık kuruluşu yöneten Jitender Singh Shunty, “Perşembe günü 60 cesedi otoparktan devşirdiğimiz bir krematoryumda yaktık. 15 kişi de sırada bekliyordu. Delhi’deki kimse buna inanmazdı. 5 yaşında çocuktan 25 yaşında çocuklara, yeni evli çiftler bile ölmüştü. Bunları izlemek çok zor” dedi.

Shunty, salgının ilk dalgasında günde ortalama 8-10 kişiyi yaktığını söylerken, “Sadece salı günü 78 kişinin son yolculuğuna uğurlanmasına yardımcı oldum. Hükümet hiçbir şey yapmıyor. Herkes kendi başının çaresine bakıyor” dedi.