Güney Kore'de vaka sayısının giderek düşmesinin ardından 'rutin mesafelendirme' uygulamasına geçiyor

Güney Kore'de vaka sayısının giderek düşmesinin ardından 'rutin mesafelendirme' uygulamasına geçiyor

Güney Kore, coronavirüs vaka sayısının günlerdir tek haneliye düşmesinin ardından ‘rutin mesafelendirme’ uygulamasına geçiyor.

Güney Kore hükümeti, halkın koronavirüsle mücadele ederken uyması gereken kuralları anlatan bir “rutin mesafalendirme” kılavuzu yayınladı. Kılavuz taslağını dün yayınlayan hükümet pandeminin iki yıl kadar süreceğini ve koronavirüs öncesi normalliğe dönüş olmayacağını belirtti.

Güney Kore, ülke çapında 22 Mart tarihinde başlayan etkili sosyal mesafelendirme uygulamalarının sonucu olarak son günlerde günlük vaka sayısında tek haneli rakamlara düşmüştü. Bunun üzerine Güney Kore hükümeti yurttaşların virüsün yayılmasıyla mücadele ederken aynı zamanda normal günlük yaşamlarına dönmesine de izin veren “rutin mesafelendirme” uygulamasına geçiyor.

The Kore Herald’ın haberine göre; ‘rutin mesafelendirme’ uygulamasına geçişe dair dün konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Kim Gang-lip, “Ülkemizdeki ve yurtdışındaki uzmanlar KOVID-19 salgının 2 yıl kadar süreceğini öngörüyorlar. KOVID-19 öncesindeki gibi bir normalliğe dönmenin çok zor olduğu gerçeğini kabul etmemiz ve geleceğe sorumlu bir şekilde hazırlanmamız gerekiyor” diye belirtti.

Konuşmasında aynı zamanda, Kore’nin 30 Nisan Buddha’nın doğumu etkinlikleri de dahil yoğun tatil takvimini göz önünde bulundurarak, yurttaşlardan 5 Mayıs Çocuklar Gününe kadar sosyal mesafelendirmeye uyulmasını istedi.
Rutin mesafelendirme kılavuzu, sosyal mesafe kampanyası kaldırıldığında koronavirüsün yayılmasını önlemek için yurttaşların belli başlı yer ve durumlarda nasıl davranması gerektiğini detaylandırıyor.

12 Bakanlığın katılımıyla hazırlanan kılavuz, işyerleri ve topu taşımadan otellere ve alışveriş merkezlerine insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları neredeyse her durumu kapsıyor.

Genel kurallar; insanların 37.5 veya üzeri ateşi olduklarında veya yurtdışından döndüklerinde dışarı çıkmaktan kaçınmaları, hem açık alanlarda hem de kapalı alanlarda maske takılması, 30 saniye eller yıkanması, konutların her gün iki kez havalandırılması ve 2 metre mesafe kuralına uyulması gibi bir dizi kuralı kapsıyor.

Henüz yasal bağlayıcılığı olmayan taslak kılavuza Sağlık Bakanlığı sitesinden ulaşılabilirken, yetkililer, kılavuzun son halinin yurttaşların görüşleri alındıktan sonra verileceğini söylüyorlar.

Güney Kore’de 29 Şubat’ta 909 yeni vakayla pik yapan virüs eğrisi, sosyal mesafelendirme kampanyası, hızlı testleme ve yaygın temas takibi uygulamaları sonrasında, Mart ayının ortalarında günlük 100 civarı yeni vaka sayısına düşmüştü. Ülkede bir süredir günlük vaka sayısının tek haneli rakamlarda olduğu belirtiliyor.