Genç çift coronavirüsten habersiz 25 gününü okyanusta geçirdi

İngiltere'de yaşayan ve okyanusta geçen 25 gün boyunca dış dünya ile bağı koparan genç çift, mart ayı ortasında Guadeloupe adasına ayak bastığı an Covid-19 salgınını öğrenince şoke oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Nisan 2020 09:41
Genç çift coronavirüsten habersiz 25 gününü okyanusta geçirdi

İngiltere’nin Manchester şehrinde yaşayan Elena Manighetti (32) ve Ryan Osborne (33) çifti, coronavirüs henüz dünya geneline yayılmamışken, şubat ayında yelkenli tekne ile Kanarya Adaları'ndan yola çıkıp Karayip’lere doğru yol aldı.

Okyanusta geçen 25 gün boyunca dış dünya ile bağı koparan çift, Atlantik Okyanusu'nun ortasındayken, telefon sinyali aldıkları küçük bir anda bazı Karayip adalarının Covid-19 nedeniyle sınırlarını kapattıklarını öğrendi. Adaların kapanma nedenini öğrendiği sırada Covid-19'dan haberdar olan çift hayatının şokunu yaşadı.

25 gün boyunca okyanusun ortasında yaşadılar

Covid-19 salgını başladığı sırada günlerinin çoğunu okyanusta geçiren çift, internet eşirimi sınırlı olduğu gerekçesiyle salgından haberdar olamadı. Kanarya adalarında başlayan ve Karayip'te devam eden çiftin tur serüveni Mart ayı ortasında Guadeloupe adasına ayak bastıkları sırada adanın salgın nedeniyle kapalı olduğunu öğrenen Elena, "İtalya vatandaşıyım.Aylardır İtalya'ya gitmemiş olmama rağmen bize giriş talebimizi reddettiklerini söylediler"dedi. GPS sinyali ile teknelerini takip eden çift bu sayede seyahat tarihlerini kanıtlayabilirken, çiftin denizde 25 gün boyunca habersiz şekilde tecrit içinde oldukları ortaya çıktı.

Yıllardır tanıdığımız insanlar öldü 

Şubat ayında Çin'de bir virüs salgını olduğunu ancak dünyaya yayıldığını bilmediklerini ifade eden  Elena "Ancak 25 gün sonra Karayipler'e vardığımızda anladık neler olduğunu’ dedi. Eşi Ryan ise “Vardığımızda bunun bitmediğini ve tüm dünyaya bulaştığını fark ettik” diye ekledi. Salgında en çok etkilenen ülkelerin İtalya olduğunu gözyaşları içierisinde öğrenen Elena, yaşadığı duygu dolu anları şu sözlerle anlattı:

"Memleketim, dünyanın en kötü etkilenen yerlerinden biri olan İtalya'nın Lombardiya bölgesinde. Ryan ve ben, adaya yerleşene ve babamı aramayı başarana kadar ailemizi nasıl etkilediğini fark etmemiştik. Bu zor bir sohbetti. Babam ,bana panik yapmamamı söyledi ama memleketimden bir fotoğraf gönderdikten sonra durumun ciddiyetinin farkına vardım ve şok oldum. Ailem güvende ve altı haftadan fazla bir süredir kilit altında, ancak yıllardır tanıdığımız insanlar öldü"

Her şey belirsiz görünüyor

Adada ne kadar kalabileceklerini bilemeyen çift, şu anda Saint Vincent, Bequia'da güvende oldukları öğrenildi. 25 günlük okyanus turunun ardından Saint Vincent adasında mahsur kalan çift , “Her yer coronavirüsten dolayı kapalı olduğu için Saint Vincent'den şimdilik ayrılmak istemiyoruz. Kasırga mevsimi ve coronavirüs yüzünden arada sıkıştık. Şimdilik her şey belirsiz görünüyor’ dedi.

DHA