Flaş İddia! "Uçak Kazasından Esinlendi"

El Kaide propagandası yapan bir dergi, Usame Bin Ladin'in, bir uçak kazasından esinlenerek 11 Eylül saldırılarını planladığını iddia etti.İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, El Kaide destekli Ensar el Şeria örgütüne...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Flaş İddia! "Uçak Kazasından Esinlendi"

El Kaide propagandası yapan bir dergi, Usame Bin Ladin'in, bir uçak kazasından esinlenerek 11 Eylül saldırılarını planladığını iddia etti.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, El Kaide destekli Ensar el Şeria örgütüne ait haftalık dergide, 11 Eylül saldırılarının planlanmasına dair daha önce konuşulmamış bir iddia ortaya atıldı.

El Masra isimli dergide yer alan makalede, 2001 yılında New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ni hedef alan ve neredeyse 3 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırıları, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in geçmişteki bir uçak kazasından ilham alarak planladığı iddiasına yer verildi.

İddiaya göre, 11 Eylül’den iki yıl önce Mısır Havayolları'nın Los Angeles'tan Kahire'ye giderken Atlantik Okyanusu'na çakılan uçağı saldırılara esin kaynağı oldu.

'PİLOT UÇAĞI KASTEN DÜŞÜRMÜŞTÜ'

Çoğu Amerikan vatandaşı olan 217 yolcunun tümünün hayatını kaybettiği kazaya sebep olarak Mısırlı yetkililer mekanik arızayı gösterse de, ABD pilotun uçağı kasten düşürdüğünü savunmuştu. Pilot Gameel el Batouti'nin uçağı düşürürken sürekli olarak, "Allah'a inanıyorum" dediği iddialar arasında yer almıştı.

BİN LADİN: NEDEN BİR BİNAYA ÇARPMADI Kİ

Ancak terörizm spekülasyonları yapılırken pilotun ailesi, Batouti'nin dini inancı kuvvetli biri olmadığını ve intihar etme amacıyla böyle bir şey yapmış olabileceğini açıklamıştı.

Bin Ladin, ABD'nin 2 Mayıs 2011'de Pakistan'da düzenlediği operasyon sonucunda öldürülmüştü.

Derginin haberinde kazayı duyan Bin Ladin'in, "Neden bir binaya çarpmadı ki" dediği iddiası yer alıyor.

11 Eylül Komisyonu'nun raporuna göre saldırının mimarı olarak, hâlen Guantanamo Kampı’nda tutulan Halid Şeyh Muhammed gösteriliyordu. Ancak makaleye göre Muhammed, saldırıda kullanılacak uçakların ABD'den olması fikrini ortaya atan kişiydi. Saldırı fikri ise Bin Ladin’e aitti.