'Erdoğan Despot Olma Yolunda'

Washington Post'taki başyazıda, Türkiye’deki gazetecilerin susturulmak istendiği belirtildi.ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, cezaevindeki tüm gazetecilerin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Erdoğan Despot Olma Yolunda'

Washington Post'taki başyazıda, Türkiye’deki gazetecilerin susturulmak istendiği belirtildi.

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, cezaevindeki tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

BBC Türkçe’nin çevirisine göre yazıda MİT TIR’larıyla ilgili haberler nedeniyle tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün gazetecilik faaliyetlerini yerine getirip ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları vurgulanarak, “Bunlar suç değildir” denildi.

‘Türkiye’de atlatma habere ömür boyu hapis istemi’ başlığını taşıyan başyazıda, Türkiye’deki gazetecilerin susturulmak istendiği, bu yöndeki çabaların yanlış olduğu belirtildi; Dündar ve Gül hakkında hazırlanan iddianame hatırlatılarak, “Erdoğan, Boğaziçi’nin despotu olma yolunda bir virajı daha döndü” ifadesi kullanıldı.

Yazı özetle şöyle devam ediyor:

“Bu cezalar, şiddet içeren suçlar için uygun olablir. Ancak bu örnekte değil… Türkiye Cumhurbaşkanı, gazeteciliği korkunç bir suç yapmakta kararlı görünüyor. Bu süreçte de bir NATO müttefiki olan Türkiye’yi demokrasiden daha da uzaklaştırıyor, otoriter rejim ve cahillik çukuruna yuvarlıyor.

Sayın Erdoğan, Cumhuriyet’ten iki gazeteci dahil, Türkiye’de hapisteki çok sayıda gazeteciyi serbest bırakmalı. Bu kişilerin yaptığı sadece gazetecilik faaliyetlerini yerine getirmek ve ifade özgürlüğü hakkını kullanmaktır. Bunlar da suç değildir.”