"Dünyanın En Güçlü Ekonomisine Sahibiz"

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin dünyanın en güçlü ve dayanıklı ekonomisine sahip olduğunu söyledi.ABD ekonomisine ilişkin Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Obama, ABD’de, işsizlik oranının yüzde 4,9’a düştüğünü,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"Dünyanın En Güçlü Ekonomisine Sahibiz"

ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin dünyanın en güçlü ve dayanıklı ekonomisine sahip olduğunu söyledi.

ABD ekonomisine ilişkin Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Obama, ABD’de, işsizlik oranının yüzde 4,9’a düştüğünü, bunun son 8 yıldaki en düşük oran olduğunu belirtti. Geçen 6 yılda 14 milyon yeni iş alanı yaratıldığını belirten Obama, “Geçen ve bir önceki yıl iş dünyası 1990’dan bu yana en fazla istihdam sağladı. Yani Amerikalılar işbaşında. En önemlisi bu gelişmeler maaşlara yansımakta. Geçtiğimiz son 6 ayda ücretler krizden bu yana en hızlı artışı sağladı. Bu yıl uygulayacağımız politika ile çalışanların kazanımı daha da artacak” diye konuştu.

ABD’de işsizlik oranı, bütçe açığı ve petrol fiyatlarının düşmesine paralel olarak, istihdam, ücretler ve sigortalı insan sayısının arttığının altını çizen Obama, “ABD, şu anda dünyanın en güçlü ve dayanıklı ekonomisine sahip. Biliyorum, New Hampshire’de başkanlık aday adaylığı için seçim çalışmaları yapan Cumhuriyetçilere inandırıcı gelmeyecek. Sanırım herkesi memnun etmek mümkün değil” diyerek, Cumhuriyetçi Partili adaylara da gönderme yaptı.

Yaşanan olumlu gelişmelerin daha yapılacak çok iş olmaması anlamına gelmediğini belirten Obama, Çin ve küresel piyasalarda yaşanan ekonomik çalkantıların sürdüğünü ve küresel ekonomide hala yumuşaklık bulunduğunu dile getirdi. Gelişmekte olan ülkelerin de ekonomik güçlüklerle karşılaştığını söyleyen Obama, “Çin bir geçiş süreci yaşıyor, Avrupa ekonomisi hala yavaş ilerliyor. Bunlar yurtdışında iş yapan Amerikan şirketlerine karşı yönde bir esinti yaratıyor, ihracatımızı daha da güçleştiriyor. Bunları göz önüne alıp ekonomik toparlanmanın sürdürülebilmesi için akıllı adımlar atmamız gerekir” diye konuştu.

Salı günü Kongre’ye göndereceği Bütçe Planı’nın, Amerikalılara daha çok fırsat sağlayacak, eğitim ve iş deneyimi kazandırmaya yönelik olduğunu söyleyen Obama, bu politikalar sonucu çalışanların daha iyi gelir elde etmelerini sağlayacak iş alanlarının kurulmasını amaçladığını belirtti.

Bütçe Planı’nda, temiz enerjiye yönelik payın ikiye katlanacağına değinen Obama, “Petrol fiyatları bir süre daha düşük kalacak gibi görünüyor. Bu ekonominin geneli için iyi bir gelişme ancak fiyatların düşük olduğu bu dönemi iyi kullanarak temiz enerjiye geçişi hızlandırmamız çok önemli. Temiz enerji ile daha hızlı istihdam sağlanacak ve kirlilik önlenecek ve giderler kısılacak” dedi.

Açıklamalarını bitirdikten sonra, gazetecilere iyi hafta sonları dileyerek gitmeye ve sözü Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’e bırakmaya hazırlanan Obama, gazetecilerin ısrarı üzerine kürsüde kalarak, iki soruyu yanıtladı. Obama, “Peki, tamam hadi bir kaç soruyu yanıtlayayım” dedikten sonra, kendisine yöneltilen “Amerikalıların ekonomik gelişmelerle ilgili kaygılarının neden sürdüğü” sorusuna verdiği yanıtta, “Çok önemli gelişmeler sağladık ama hala bir gerginlik var. İnsanlar 2007-2008’de yaşanılan ekonomik yıkımın etkisinde. Evlerinizin değeri yarıya düşerse yada güvencede olduğunu düşündüğünüz işinizden olursanız, bu zamanlar aklınıza gelir. Birçok insan hala bunları hissediyor. Uzun dönemde ekonomide başa çıkmamız konular olduğu, ekonominin daha dinamik ve hızlı dönmesini istemeleri konusunda haklılar. İşlerin yolunda gittiğini, daha iyi olduğunu biliyorlar ama hala kaygı duyabiliyorlar. Benim söylediğim şey, yaşadığımız gelişmelerden gurur duymalıyız. 1930’dan sonra yaşanan en kötü ekonomik krizi atlattık. Bunu bir çok başka ekonomiden daha iyi, hızlı ve başarılı gerçekleştirdik ” diye konuştu. Obama “Ekonomi yönetimi konusunda Cumhuriyetçi Parti’nin önerilerini dinlemiş olsaydık çok daha kötü durumda olabilirdik. Biliyoruz çünkü bir çok Avrupa ülkesi bu tür önlemleri uyguladı ve krizden önce bulundukları noktaya bile hala ulaşabilmiş değiller” dedi. Obama, petrol ihracı yada ithali yapacak kuruluşlardan, varil başına 10 dolar vergi alma projesini de savunarak, bunun temiz enerji dönüşümüne yarayacağını, gelecekte daha güçlü ekonomi ve altyapıya katkı sağlayacağını söyledi.