Covid-19 aşısı yaptırmayan hasta, kalp nakli listesinden çıkarıldı

ABD'nin Boston eyaletinde kalp nakline ihtiyaç duyan bir hasta, Covid-19 aşısı yaptırmadığı için nakil bekleme listesinden çıkarıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ocak 2022 16:32
Covid-19 aşısı yaptırmayan hasta, kalp nakli listesinden çıkarıldı

ABD'nin Boston eyaletinde kalp nakli bekleme listesinde bulunan 31 yaşındaki DJ Ferguson Covid-19 aşısı yaptırmadığı gerekçesiyle nakil listesinden çıkarıldı. Ferguson'un babası David Ferguson, kalıtsal kalp hastası olan oğlunun Kasım 2021'de rahatsızlanarak Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesi'ne yatırıldığını belirtti.

Ferguson, kalp hastası olan oğlunun, prensipleri gereği ve aşıya inanmaması nedeniyle Covid-19 aşısı yaptırmadığını ifade etti. Hastanenin, aşılı olmadığı için oğlunu kalp nakli bekleme listesinden çıkardığını belirten Ferguson, farklı bir hastaneye nakili de kaldırmayacak kadar yorgun düştüğünü ifade etti.

Hastaneden 'prosedür' savunması

Sputnik'te yer alan habere göre, Brigham ve Kadın Hastanesinden yapılan açıklamada, hastane politikasına uyulduğu yönünde açıklama yapıldı. Açıklamada, ülkedeki diğer nakil programları gibi, Brigham ve Kadın Hastanesi sisteminde de operasyonun başarılı geçmesi ve nakil sonrası hayatta kalma ihtimalini artırdığı için birçok aşı gibi Covid-19 aşısının ve hayat tarzına dikkat edilmesinin nakil için gerekli olduğu vurgulandı.