Bakanlığın Önünde Kömürlü Protesto

Kosova’da ana muhalefet partisi Vetvendosye Hareketi, başkent Priştine’de kömürlü protesto eylemi düzenlendi.Vetendosye Hareketi eylemcileri, Priştine’nin, Zahir Payaziti merkezi meydanında bulunan Kosova Ekonomi Bakanlığı’nın...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bakanlığın Önünde Kömürlü Protesto

Kosova’da ana muhalefet partisi Vetvendosye Hareketi, başkent Priştine’de kömürlü protesto eylemi düzenlendi.

Vetendosye Hareketi eylemcileri, Priştine’nin, Zahir Payaziti merkezi meydanında bulunan Kosova Ekonomi Bakanlığı’nın girişine bir kamyon kömür dökerek, “Kosova e Re” yeni termik santralinin inşasını ve Kosova’da Enerji Düzenleme Dairesi'nin elektriğe yüzde 10'luk zam talebini protesto etti.

Ekonomi Kalkınma Bakanlığı önüne bir kamyon kömür döküldükten sonra, eylemi durdurmak girişiminde bulunan Kosova Polisi ile Vetvendosye Hareketi arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis kömürün bakanlık önüne dökülmesini engellemeye çalışırken, eylemciler polisin müdahalesini, polis mensuplarını iterek önledi.

Sonunda galip çıkan eylemciler kamyondan kömürü bakanlık binasının giriş kapısına döktü. Ardından basın açıklamasında bulunan Vetvendosye Hareketi temsilcisi Fraşer Krasniçi, protestonun amacının, Kosova ekonomisinin yok edildiğine dikkat çekmek ve elektrik fiyatına planlanan zam yapılmasını önlemek olduğunu belirti .

Krasniçi , bu protestonun 17 Şubat’ta düzenlenecek olan genel halk protestonun öncüsü olduğunu vurgularken, 17 Şubattan sonra bu hükümetin gideceğini ve “Kosova e Re” yeni termik santralinin inşasının durdurulacağını ve elektriğe zammın yapılmayacağını söyledi. Krasniçi 17 Şubat protestosuna tüm vatandaşların katılmalarını da bir kez daha istedi.