Avrupa Sığınmacı Krizinde 'Sınıfta Kaldı'

İsveç İçişleri Bakanı Ygeman, sığınmacı krizinde Avrupa'nın sınıfta kaldığını belirterek, "Bu krizden ancak Türkiye'nin yardımı ile çıkılabilir" dedi.Avrupa'daki sığınmacı krizini değerlendiren Anders Ygeman, ''Sığınmacı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Avrupa Sığınmacı Krizinde 'Sınıfta Kaldı'

İsveç İçişleri Bakanı Ygeman, sığınmacı krizinde Avrupa'nın sınıfta kaldığını belirterek, "Bu krizden ancak Türkiye'nin yardımı ile çıkılabilir" dedi.

Avrupa'daki sığınmacı krizini değerlendiren Anders Ygeman, ''Sığınmacı krizinde kabul etmeliyiz ki, sınıfta kaldık, başarısız olduk'' ifadesini kullandı.

Sputnik'e göre İsveçli Bakan, "Sığınmacı krizinde bizle birlikte tüm Avrupa başarısız oldu. Ortak bir çözüm bulamadı. Avrupa'ya gelen sığınmacıların paylaşımında nüfusumuza göre insan almamıza rağmen, diğer ülkeler bizi yalnız bıraktı, paylaşım noktasında üzerlerine düşenleri yapmadı. Milyonlarca insanın sığındığı Türkiye ve Lübnan bu işi başardı. Bu noktada, sığınmacı krizini ancak Türkiye'nin çözebileceği ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE'YE VERİLEN SÖZLER TUTULMALI”

Brüksel'de 29 Kasım'da düzenlenen AB-Türkiye Zirvesi'nde, sığınmacı krizinin aşılması için ortak eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığını hatırlatan Ygeman, ''Türkiye'ye ekonomik olarak verilen sözlerin tutulması lazım. Yapılan anlaşma ortada. Kimsenin anlaşmanın dışına çıkma lüksü yok. Bu işi ancak Türkiye'ye vereceğimiz samimi destekle çözeriz'' dedi.

Ygeman, 2015 yılında ülkeye sığınan 163 bin kişiden iltica başvurusu reddedilen 80 bininin sınırdışı edileceğini açıklamıştı.

Anka