Almanya’da IŞİD Operasyonu

Almanya’da bu sabah IŞİD üyelerine yönelik operasyon gerçekleştirildi.Berlin, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde yüzlerce polisin katılımıyla gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, 4 IŞİD şüphelisi...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Almanya’da IŞİD Operasyonu

Almanya’da bu sabah IŞİD üyelerine yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Berlin, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde yüzlerce polisin katılımıyla gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, 4 IŞİD şüphelisi gözaltına alındı. Savcılık ve polis açıklamasında, gözaltına alınan dört kişiden birinin Suriye’de IŞİD saflarında eğitim aldığının tespit edildiği kaydedildi.

Eylem planlıyorlardı

Cezayir kökenli oldukları kaydedilen şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bilgisayar, telefon ve bazı evraklara el konuldu. Şüphelilerin IŞİD adına eylem hazırlığında oldukları yönünde duyum alındığı kaydedilirken, Kuzey Ren Vestfalya’nın Attendorn kentinde sığınmacı yurdunda kalan bir kişinin Berlin ve Hannover’deki aşırı dinci gruplarla ilişkide olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Almanya’da Paris saldırılarının ardından IŞİD’in eylem yapacağına dair ihbarlar alınmış, bu çerçevede geçtiğimiz Kasım ayında Almanya-Hollanda futbol takımları arasında yapılacak dostluk maçı son anda iptal edilmişti. Yılbaşı gecesi ise Münih garı çevresinde terör alarmı verilmişti.