AB’den Yunanistan’a Sınır Denetimi İçin 3 Ay Süre

Avrupa Birliği (AB), sığınmacı akını karşısında yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlanan Yunanistan’a, sınır denetimindeki eksiklikleri düzeltmesi için üç ay zaman tanıdığını açıkladı.International Business...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AB’den Yunanistan’a Sınır Denetimi İçin 3 Ay Süre

Avrupa Birliği (AB), sığınmacı akını karşısında yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlanan Yunanistan’a, sınır denetimindeki eksiklikleri düzeltmesi için üç ay zaman tanıdığını açıkladı.

International Business Times’ın haberine göre, AB bugün yaptığı resmi uyarı ile Schengen bölgesindeki devletlerin de sınır denetimini korumayı amaçlıyor.

Yunanistan’a, Almanya başta olmak üzere bazı ülkeler tarafından “sınır kontrolü konusundaki yükümlülüklerini ihmal ettiği” eleştirileri yapılıyordu. AB Komisyonu da geçen ay bir değerlendirme raporu yayınlayarak, Yunanistan’ı sınır denetimi konusunda önlem almaya çağırmıştı.

Yunanistan’a geçen sene 850 bin sığınmacının geldiği, 2016’nın başından beri de 80 bin kişinin Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçtiği biliniyor.

Deniz sınırı kontrolü ve uluslararası işbirliği talebi

AB, Yunanistan’dan deniz sınırı kontrolü, sınır denetimine yönelik altyapının ve ekipmanların geliştirilmesi ile uluslararası işbirliğinin artırılması gibi adımlar talep ediyor.

Sığınmacı akını karşısında bazı AB ülkeleri, geçici olarak sınır denetimine geri dönmüştü. Schengen Sınır Kodu 26. Maddesi de, üye ülkelere sınır geçişlerinde pasaport kontrollerinin süresini, “olağanüstü durumlarda” iki yıla kadar uzatma hakkı tanıyor.