ABD’den PYD Açılımı!

Obama, özel temsilcisini PYD ile görüşmeye gönderdi.Ankara ile Washington arasındaki “PYD çatlığında” yeni bir gelişme yaşandı.  Türkiye’nin “PKK terör örgütünün devamıdır” dediği PYD, ABD Başkanı Barack...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ABD’den PYD Açılımı!

Obama, özel temsilcisini PYD ile görüşmeye gönderdi.

Ankara ile Washington arasındaki “PYD çatlığında” yeni bir gelişme yaşandı.  Türkiye’nin “PKK terör örgütünün devamıdır” dediği PYD, ABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi tarafından Kobani’de ziyaret edildi. Obama’nın “IŞİD’le mücadele koalisyonu özel temsilcisi” sıfatını taşıyan Brett McGurk, Kobani’de sadece PYD yetkilileri ile değil, PYD’nin askeri kolu olan, Ankara’nın “PKK ile işbirliği içinde” dediği YPG temsilcileri ile de biraraya geldi. McGurk’un ziyareti, ABD’den PYD/YPG kontrolündeki Kobani’ye yapılan ilk resmi ziyaret olması açısından büyük önem taşıyor.

mcgukr-671

İNGİLİZ VE FRANSIZ DİPLOMATLAR DA ZİYARETE KATILDI

McGurk’un ziyaretinde Fransız ve İngiliz diplomatlar da yer aldı.  ABD, Fransız ve İngiliz temsilcilerden oluşan heyet Kobani’de PYD dışında, en büyük bileşininin PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik MEclisi’nin diğer örgütleri ile de görüştü. Suriye Demokratik Meclisi’nde  Suriye Arapları İttifakı (Devrimciler Ordusu, Burkan el Furat Operasyonu Bileşenleri, Sanadid Birlikleri, Yiğitler Birlikleri, Cezire Tümenleri Birliği), Süryani Askeri Konsey, YPG, YPJ yer alıyor.

TÜRKİYE “PYD KATILIRSA, BOYKOT EDERİM” DEMİŞTİ

Türkiye, Cenevre’de açılışı Cuma günü yapılan BM gözetimindeki Suriye Barış görüşmelerinde PYD’nin de masada yer alması halinde, görüşmeleri “boykot edeceğini” açıklamıştı.

BM tarafından Cenevre’ye davet edilen PYD heyeti, Türkiye’nin ısrarlı muhalefeti üzerinde görüşme masası için davet almamış, ancak PYD eş Başkanı Salih Müslim “danışman” sıfatıyla Cenevre’de BM tarafından ağırlanmaya devam etmişti. Ankara’nın buna da karşı çıkması üzerine Müslim Cenevre’den ayrılarak Kobani’ye dönmüştü.

Obama’nın özel temsilcisi McGurk ile Fransız ve İngiliz diplomatların ziyareti, Cenevre’de masaya oturamayan PYD’nin, Batı tarafından resmen “meşrulaştırılması” anlamına geliyor.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİNDE MUHALEFETİN DİPLOMATİK HAMLESİ

Bu arada, Cenevre’de Cuma günü başlayan görüşmelerde, Türkiye-Katar ve Suudi Arabistan destekli Yüksek Müzakere Komitesi’nin “masaya oturmama” boykotu hala tam olarak aşılamadı.

BM temsilcileri Cuma günü Esad’ın gönderdiği rejim heyetiyle görüşmelere başlamıştı. Ancak, Esad/Rusya güçlerinin kentlere yönelik kuşatmaları ve bombardımanı hala devam ettirmesi nedeniyle, Yüksek Müzakere Heyeti “görüşmelere katılmayacağını” açıklamıştı. Muhalefet heyeti, masaya oturmak için BM’den kuşatmaların kaldırılması ve bombardımanın sonlandırılması için güvence istemişti.

Hafta sonunda Yüksek Müzakere Komitesi’nden görüşmeler için BM’nin davet ettiği 15 kişiden 8′i Cenevre’ye geldi.

Ancak diplomatik bir hamleyle, “müzakere” değil, “görüşme” yapmaya geldiklerini bildirdiler.

8 kişilik ön heyet Suriye Barış görüşmelerinin yapıldığı Cenevre’deki BM merkezine gitmek yerine, BM’nin özel temsilcisi De Mistura ile kendi otellerinde görüştü.

Böylece heyet “Cenevre masasına oturmamış” oldu. Heyet ile BM temsilcisi arasında, muhalefetin istediği güvencelerin ayrıntılarının görüşüldüğü öğrenildi.