"ABD, Türkiye'ye Saldırıları Hemen Durdurun Çağrısı Yaptı"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada: "ABD, Türkiye'ye saldırıları hemen durdurun çağrısı yaptı" dedi.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'den Türkiye'ye ateş açılması...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
"ABD, Türkiye'ye Saldırıları Hemen Durdurun Çağrısı Yaptı"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada: "ABD, Türkiye'ye saldırıları hemen durdurun çağrısı yaptı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'den Türkiye'ye ateş açılması sonrası Türkiye'nin angajman kurallarını uygulayarak, bazı hedeflere dönük top atışları yapmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Kirby yaptığı yazılı açıklamada, "Halep'in kuzeyinde yaşanan olaylarla ilgili kaygı duyuyoruz ve bütün taraflar arasında gerilimi düşürmek için çabalıyoruz. ABD, Türkiye'ye Suriye'de YPG ve Esad güçlerine karşı başlattığı saldırıları bir an önce durdurma çağrısında bulundu. Suriyeli Kürtlere, YPG ve YPG ile bağlantılı gruplara da, yaşanan karmaşık durumdan yararlanarak, başka yerlere saldırı girişiminde bulunmamaları çağrısında bulundu" dedi. Kirby, IŞİD'in hem Türkiye hem de YPG için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve tarafların bu konuya odaklanması gerektiğini belirtti.