Devlet hastanesinde koronavirüs tedavisi gören hastaya para ödemesi için tutanak tutuldu

Devlet hastanesinde koronavirüs tedavisi gören hastaya para ödemesi için tutanak tutuldu

İzmir Torbalı Devlet Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören 51 yaşındaki Kubettin Köstekçi’ye 1632 lira fatura çıkarıldı. CHP'li Sevda Erdan Kılıç "Bu mudur sosyal devlet anlayışınız?" dedi.

İzmir'de yaşayan 51 yaşındaki Kubettin Köstekçi isimli vatandaş koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından 8 Ocak 2021 tarihinde fenalaştı. Torbalı Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Köstekçi, 3 gün yoğun bakımda kaldı. Tedavisinin ardından taburcu edilen Köstekçi'ye bin 632 lira fatura çıkarıldı. CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan, Kılıç, hastanenin Köstekçi’ye parayı ödemesi için zorla tutanak imzalattırdığını vurguladı.

TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soran CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Köstekçi’nin çıkarılan faturayı gündeme getirdi. Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"Aslında taburcu edilmiyor, parası olmadığı için hem de daha iyileşmeden tutanak tutularak hastaneden kovuluyor. Yani hastaneden ancak tutanakla çıkabiliyor. Hastane Kutbettin Köstekçi’ye SGK’sız olduğu için 1.632 TL fatura çıkarıyor. Bu mudur sizin sosyal devlet anlayışınız, sağlık anlayışınız, vatandaşının yanında olma anlayışınız? Söylemlerinizin yaptıklarınızla, uygulamalarınızla uyuşmadığını bu olayda bir kez daha gördük. Söylem ‘ücretsiz tedavi’; uygulama ‘1.632 TL fatura. AKP iktidarı pandeminin başladığı tarihten beri ne söylüyor? ‘Özel hastanelerde bile koronavirüs tedavisi ücretsiz’ demiyor mu? Diyor, ancak durumun böyle olmadığını, bırakın özel hastaneyi devlet hastanesinde bile korona tedavisinin ücretli olduğunu Torbalı’daki bu olay ortaya koymaktadır. ‘Korona virüs tedavisi ücretsiz’ diyerek milleti kandırmayı bırakın da gerçekleri söyleyin artık.

Sağlık Bakanına ve bakanlığın bürokratlarına şunu sormak istiyorum: Kutbettin Köstekçi gibi SGK’sı olmayan hastalar parasından korkup hastaneye yatmaz ve daha fazla kişiye bu hastalığı bulaştırırsa bunun sorumlusu kim olur? Yazık değil mi bu millete? Ülkemizde bu kadar mı ucuz vatandaşın sağlığı? Hastaneden çıktıktan sonra baş ağrısının kendisini çok zorladığını, sık sık öksürdüğünü, ancak parası olmadığı için hastaneye bir daha gitmeye korktuğunu belirten Köstekçi, bu parayı ödeyemeyeceğini de söylüyor. Bu nedenle, korona tedavisinin ‘ücretsiz’ olduğunu söyleyen AKP iktidarının, bu olay ve bundan sonra oluşabilecek vakalarla ilgili gereğini yapmasını bekliyoruz."

Türkiye