Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'ret' cevabı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, parlamenter sistem teklifini paylaşmak için talep ettiği randevuya ret yanıtı veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Siirt’ten seslendi. Davutoğlu, "Ser seran ser çavan" (Başım gözüm üstüne) dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Siirt kongresinde konuştu. 1 Kasım’daki Büyük Kongre’nin ardından 9 Kasım’da 'Tam Demokrasi için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' önerisini kamuoyu ile paylaştıklarını anlatan Davutoğlu, bu öneriyi paylaşmak üzere bütün siyasi parti liderlerinden randevu talebinde bulunduklarını söyledi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini anlatan Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ise bu talebi “Ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini konuşuruz” diyerek reddettiğini anlattı.

Davutoğlu şunları söyledi:

“Sayın Bahçeli parlamenter sistem önerimizi paylaşma ve genel bir istişarede bulunma teklifimizi 'Ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini konuşuruz' diyerek olumsuz bir cevap verdi. Sayın Bahçeli’ye komşuluk ve misafirperverlik hukukunun en güzel örneklerinin sergilendiği Siirt’ten sesleniyorum. Bu toprakların örfünde ve töresinde kapıyı çalan misafire hayır demek yoktur; selam verenin selamını şartlı almak da yoktur. Ayrıca bugün parlamenter sistemin adını bile duymak istemeyen Sayın Bahçeli’ye kendi programlarını okumasını tavsiye ediyorum.

MHP programının 41. Sayfasında aynen şöyle yazıyor: 'Parlamenter demokrasilerde egemenliğin yegâne sahibinin millet olduğuna, siyasi iktidarların meşruiyetinin milli iradeye dayandığına, milli iradenin tecelli ettiği yegâne merciin ise Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna inanmaktayız.'

Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Kendi programlarında hala parlamenter demokrasi yazanlar bizimle parlamenter demokrasiyi görüşmekten kaçınıyorlarsa onlara önce kendinizle tutarlı olun deriz. Yok bizimle görüşmelerine hala 'Serok Ahmet' takıntısı engel oluyorsa ona da 'ser sera ser çewa' (Başım gözüm üstüne) diye cevap veririz.”

"Korkmayın, bizimle istişareden ve görüşmeden sadece fayda görürsünüz"

Davutoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın randevu taleplerine yanıt vermediğini yineledi ve “Olumsuz cevap verirse bu cevap ile son günlerde dile getirdiği reform ve yeni dönem söyleminin lafta kaldığını kendisi de göstermiş olur. Bu konuda da bir reform yapın ve selam verenin selamını alma farzını yerine getirin. Korkmayın, bizimle istişareden ve görüşmeden sadece fayda görürsünüz. Şu anda farklı görüş ve yaklaşımlara sahip olsak da biz düşman ya da hasım değiliz. Görüşme taleplerini reddetmek özgüven eksikliğinin eseridir. Biz ne zaman ve hangi formatta olursa olsun herkesle görüşmeye hazırız. Sizin her ret cevabınız samimiyet testidir” dedi.