Danıştay kararı beklenmeden AKP'ye yakınlığı ile bilinen isimlere imar izni verildi

Danıştay kararı beklenmeden AKP'ye yakınlığı ile bilinen isimlere imar izni verildi

İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubunun oylarıyla Danıştay kararı beklenmeden AKP’ye yakınlığı ile bilinen iş insanlarının şirketine ait araziye imar izni verildi. CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri ise karara ret oyu verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Pendik Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın bölgede 31 bin 900 metrekarelik arazi ile ilgili imar dosyasını görüştü. Arazinin 1987 yılından beri imar sorunu devam ediyor ve araziyle ilgili 2018 yılında yeni imar planı tadilatı hazırlanmıştı. Arazi 2015 yılında Özasr Yapı İnşaat San. Ve Tic. A.Ş tarafından satın alınmış ve “Kurtköy Modern” adıyla 199 odalı bir otel, 750 ofis ve 85 de iş yeri yapılmak istenmişti. Projenin maliyeti ise 274 milyon 511 bin 459 TL. En son 2018 yılında görüşülen arazi ile ilgili plan değişikliği teklifi İBB Meclisi’nde AKP üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Plan değişiklik süreci 1987’den beri devam ediyor

Pendik Kurtköy 3973 ada 9 parselle ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu Raporu’na göre arazinin imar planı değişiklik süreci tam 33 yıldır devam ediyor. Söz konusu arazi 1989 yılında ise Pendik Belediyesi üzerine tescil edilmiş, ardından Pendik Belediyesi’nin borçlarına karşılık Maliye Hazinesi’ne devredilmiş. Arazi hazine tarafından 2004 yılında ihale ile Mehmet Ali Baldaner’e satmış. Baldaner’den sonra ise 30 Mart 2015 yılında 166 milyon 400 bin TL karşılığında Özasr Yapı İnşaat firmasına satılmış.

İstanbul Ticaret Odası kayıtlarından Özasr Yapı firmasının söz konusu araziyi satın almadan 45 gün önce kurulduğu ortaya çıktı. Yine oda kayıtlarına göre, en büyük pay iş insanı Savcı Kaya’ya ait. Mustafa Yaşar Aydın, Mehmet Gür ve Mah Uluslararası Hava Taşımacılığı Danışmanlık Eğitim Hizmetleri İnşaat San. Ve Tic. A.Ş tarafından kurulan Özasr firması bir milyon sermayeye sahip.

Özasr şirketinin kurucularının ortak yanı AKP geçmişi

Özasr firmasının ortaklarından Mustafa Yaşar Aydın, 2014 yılı belediye seçimlerinde AKP’den Maltepe Belediye Meclis üyeliğine aday adayı olmuştu. Şirketin büyük hissedarlarından biri olan Savcı Kaya’nın AKP’li Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile olan yakın ilişkisi dikkat çekmişti. Savcı Kaya’nın inşaat, turizm, otel işletmeciliği ve kuyumculuk gibi alanlarda şirketleri de bulunuyor. Kaya’nın iş insanı Erkan Emen ile İnan Kuyumculuk Tekstil Gıda Turizm San. Ve Tic. Ltd. Şirketi ortaklığı da hala devam ediyor. Kaya, Erkan Emen ve İbrahim Emen ile kurduğu Rese Turizm İnşaat Taahhüt San. Ve Tic. Ltd. şirketini kurmasının ardından Beyazıt Meydanı’nda bulunan Victory Oteli de satın aldı. Daha sonra hissesini İslam Üner’e devretti. Kaya’nın ortağı Erkan Emen de 2015 seçimlerinde İstanbul 3. Bölge için AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu.

Ortakların FETÖ firarisi Zekeriya Öz ile ilişkisi

Fatih Belediyesi, Victory Otel’in bitişiğinde bulunan bir başka otelin şikayeti üzerine Victory Oteli’in kaçak kısımları ile ilgili harekete geçmiş, FETÖ terör örgütünün firari sanığı Zekeriya Öz’ün söz konusu Victory Oteli’in kaçak kısımlarının yıkımını engellemek için Fatih Belediyesi nezdinde aracılık ettiği iddia edilmişti. Öz’ün bu amaçla savcılık yetkisini kullanarak 2013 yılı sonlarında Fatih Belediyesi’ne baskın düzenlediği iddialar arasında yer almıştı. 2013 yılında Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Aralık 2013 tarihinde yaptığı açıklamada isim vermeden "Bir savcı iş takip ediyor. Belediyede istediği olmayınca bu adımı atıyor" demişti. İş insanı Savcı Kaya’nın ortağı Erkan Emen’in savcı Zekeriya Öz’ün arkadaşı olduğu da iddia edilmişti.

Söz konusu arazinin fotoğrafları şu şekilde:

kurkoy2.pngkurtkoy2.jpg

 

 

Gündem