Bursalı esnaf kendini ateşe verdi

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'yken şu sözleri kullanmıştı: Eğer birisi kendisini yakıyorsa bunun sorumlusu sizsiniz".

Bursa'da, Bakacak seyir noktasında Bakacak Çaycısı Fikret Güven, Bursa Valiliği önünde kendisini yakmak istedi.

15 Temmuz Gazisi Fikret Güven’in işleri seyir noktasına giden yolun kapatılmasıyla bozuldu. 

Güven’in iddiasına göre kar araçlarını kiralamak isteyen firmalar Bursa Valiliği'ne yolun tehlikeli olduğu ve kapanması gerektiği yönünde baskı yaptı. 

Bu baskı ve haksızlığı Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine defalarca iletti. Sonuç çıkmayınca bu kez medya üzerinden, belge ve fotoğraflarla yolun açılması için çaba sarf etti.

O da olmadı.

Eski Bakan Faruk Çelik'i aradı, ulaşamadı

Fikret Güven valilik önünde kendini yakmadan önce cep telefonundan kendisini çekerek kayıt aldı. Kayıtta, eski Bakan Faruk Çelik'e ulaşmak için görüşme yapan Güven'in bu görüşmesinden de sonuç çıkmıyor.

En sonunda araca binip Bursa Valiliğine doğru giden Güven, kayda devam ediyor ve şunları söylüyor: Başıma bir şey gelirse tek suçlu Vali (Bursa Valisi) ve Ali Nur Aktaş'tır (Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı).

Kendini yaktı

Güven bu sözlerinden sonra, valilik önünde kendini yakmak istedi. Polislerin yangın tüpleriyle müdahale ederek ateşi söndürmesinin ardından Güven hastaneye kaldırıldı.

Erdoğan ne demişti?

Fikret Güven'in kendisini ateşe vermesinden sonra Erdoğan'ın İBB Başkanıyken kullandığı sözler akıllara geldi. 2002 yılı öncesi yaşanan ekonomik kriz sırasında bir vatandaş kendisi yakmıştı. Erdoğan da bu durum üzerine, "Eğer biri kendini yakıyorsa, bunun sorumlusu sizsiniz" demişti.