Bürokratların AKP sevdası: Erdoğan’a hürmet, muhalefete hakaret

Bürokratların AKP sevdası: Erdoğan’a hürmet, muhalefete hakaret

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan ve kritik yerlerde görev yapan birçok bürokrat, sosyal medya ağları üzerinden Erdoğan'ı öven paylaşımlar yaparken, muhalefete hakarete varan sözler sarf ediyor.

18 yıllık iktidar dönemi boyunca kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata geçiren AKP, bu politikasının karşılığını alıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan ve kritik yerlerde görev yapan birçok bürokrat, sosyal medya ağları üzerinden muhalefete hakarete varan sözler sarf ediyor.

Erdoğan'a hürmet, muhalefete hakaret

BirGün'den Hüseyin Şimşek, AKP’nin çalışmalarını 'ilçe ilçe' takip edip, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana bir Erdoğan fotoğrafı çekmiş.

Kanuna göre siyasi partiye üye olamıyorlar 

Kanuna göre herhangi bir siyasi partiye üye olamayan ve parti adına çalışma yürütmemesi gereken bürokratlar arasında genel müdür yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri ve daire başkanları da yer alıyor.

TEDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Zübeyir Çalışan, görevine atanmasının ardından kendisini ilk ziyaret edenler arasından sadece AKP’li Bingöl, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız hakkında paylaşım yaptı.

Öte yandan Genel Müdür Yardımcısı Zübeyir Çalışan’ın, AKP Solhan İlçe Başkanı Nazmi Çalışan ile akrabalığının bulunduğu da iddia edildi. Zübeyir Çalışan, AKP’li ilçe başkanı Nazmi Çalışan’ın göreve seçilmesinin ardından ‘başarı dilekleri’ içeren ifadeleri de paylaşmaktan geri durmadı.

burokratlar-akp-propagandasindan-vazgecmiyor-erdogan-a-hurmet-muhalefete-hakaret-831759-1.jpg

"AK Parti’yle yol alamazsınız, hadi çöplüğünüze"

Çalışan ayrıca, eski AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın muhalefete yönelik sarf ettiği, “Teröristbaşı Öcalan’a akıl hocalığı yapanlar. FETÖ karşıtı gözüküp örtülü iş tutanlar. 27 Mayıs’ı kutsayıp idamları alkışlayanlar. Türkiye sevdası Çin, Rusya, İran’dan sonra gelenler. Karanlık odaklara maşalık yapanlar. AK Parti’yle yol alamazsınız, hadi çöplüğünüze” sözlerini de takipçileri ile paylaştı. 

burokratlar-akp-propagandasindan-vazgecmiyor-erdogan-a-hurmet-muhalefete-hakaret-831760-1.jpg

"Mangal gibi yüreğinize sağlık değerli Bakanım”

TİGEM Yönetim Kurulu Ali Osman Kıyak da muhalefeti hedef alan ve AKP'yi öven bürokratlar arasında yer aldı. Kıyak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, muhalefet milletvekillerine yönelik ‘oh olsun’ ifadelerini içeren konuşmasının bir bölümünü takipçileri ile paylaştı. Kıyak, Soylu’nun milletvekillerine sarf ettiği sözlerine, “Teröriste terörist diyoruz, Süleyman Soylu, ağzınıza, mangal gibi yüreğinize sağlık değerli Bakanım” üst yazısını yazdı.

ekran-resmi-2021-01-21-13-19-09.png

“Halka hizmet için yola çıkan AK Parti’mizin"

Ayrıca AKP’nin kuruluş yıldönümü paylaşımlarını da kendi takipçileri ile yeniden paylaşan Kıyak, “Türkiye’yi geleceğe taşıyacak vizyona, projelere, enerjiye, kararlılığa ve aşka sahip yegane parti 19 yaşında” ve “Halka hizmet için yola çıkan AK Parti’mizin 19. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun” ifadelerine yer verdi. 

"Partimiz"

DHMİ Yönetim Kurulu Üyesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Yunus Emre Ayözen de yerel seçimlerin öncesinde parti propagandası yaparak, AKP’nin belediye başkanı adayını açıkladığı paylaşımda, 'partimiz' ifadesini kullanmaktan geri durmadı.

burokratlar-akp-propagandasindan-vazgecmiyor-erdogan-a-hurmet-muhalefete-hakaret-831761-1.jpg

Bahçeli'ye övgü

TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcılığı yapan Bora Ülker de muhalefet partilerini doğrudan hedef alarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile fotoğrafını paylaşarak, “Esas duruşunu bozma. Bir gün hepiniz…” diye yazmıştı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın bir açıklamasını da paylaşan Bora, “Size Türk diyenin size Müslüman diyenin alayını…” dedi.

ekran-resmi-2021-01-21-13-33-57.png

Akşener'i hedef alan ifadeler 

‘Bürokrat’ Bora’nın İYİ Parti’ye yönelik ifadeleri ise, “İP'in bir ucu Kandil'de bir ucu FETÖ'de… APLA ortada İP atlıyor. Ya arkasından giden ipsiz, sapsızlar. Siz kimin İP'iyle kuyuya indiniz. Kuyunun sonu karanlık. Dibi görünmeyen kuyuya inme. Boğulursun cancağızım” oldu. Bu sözlerin kamuoyunun gündemine gelmesine rağmen Ülker, görevinden ayrılmadı.

ekran-resmi-2021-01-21-13-34-20.png