Bisikletçiler yaşanan kazalara karşı tepkili

Bisikletçiler yaşanan kazalara karşı tepkili

Bisiklet kazalarına dikkat çekmek için bisikletçiler yarın saat 14.00’da tüm Türkiye’de eylem yapma kararı aldı. Bisikletli Yaşam Platformu üyesi Mustafa Karakuş bisiklet kazaları sonucu araç sahiplerinin haklı çıkarılmasına "Mantık dışı" dedi.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan bisiklet kullanımının artmasıyla beraber kazalarda da büyük bir artış yaşanmaya başladı. Son iki yılda trafik kazaları sonucu hayatını kaybeden bisikletçilerin sayısı 258’e ulaştı. Bisikletli Yaşam Platformu üyeleri kazalara tepki göstermek amacıyla bakanlıklara hız sınırlarının kontrol altına alınması için çağrıda bulundu. 

258 kazanın hepsinde sürücüler haklı bulunmuş

DuvaR'dan Serpil Kurtay'a platform adına konuşan Mustafa Karakuş, bisikletçilerinin hemen hepsinin arkadan çarpma sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Ölümlerin tamamının bisikletçiler emniyet şeridindeyken yaşandığını ifade eden Karakuş, kazaların sürücülerin bisikletçileri görmesine rağmen yaşandığını belirtti. Kaza sonrası araç sürücülerinin haklı çıkarılmasıyla ilgili ise "Kaza sonrası beyanlar hep görmedim oluyor. 258 kazada 258 sürücünün haklı çıkması mantık dışı" dedi. Motorlu taşıt eğitimleri ve sınavlarında bu konunun ele alınmasını talep eden Karakuş, "Bu ölümleri durdurmak hepimizin elinde" ifadelerinde bulundu. 

Bakanlıklara çağrı 

Bisikletli yaşamın gelişmesi, devam ettirilmesi için tedbirlerin alınması gerektiğine değinen platform üyesi Mustafa Karakuş, tüm bakanlık ve yerel yönetimlere Türkiye genelinde çağrıda bulunduklarını söyledi.  "Bisikletin taşıt olarak sürücüler tarafından kabul görülmesi sağlanmalı dedi.