Bir dolandırıcılık hikayesi: Tayfun Demir

Bir dolandırıcılık hikayesi: Tayfun Demir

52 yıl hapis cezası olan Tayfun Demir, sahte kimlikle yakalandı. Demir'in dKim Milyoner Olmak İster yarışmasına katıldığı ve bin TL ödül kazandığı ortaya çıktı.

İstanbul'da yaşayan bilgisayar yazılımcısı Tayfun Demir, karıştığı bir dolandırıcılık suçu nedeniyle 2007 yılında yedi yıl hapis cezası aldı. Bu süreçte üniversite eğitimi almaya başlayan Demir, 2011'de tutuklu olduğu açık cezaevinden sınav bahanesiyle firar etti.

Ölü olarak kayıtlara geçti

Firarının ardından Demir, ilk olarak sahte belgelerle kendini cinayete kurban gitmiş olarak gösterdi. Sahte ölüm raporunu savcılığa da kabul ettiren Demir, bir yıl sonra UYAP'ta bulunan çeşitli suçlardan 100'ü aşkın aranma kaydından da kağıt üzerinde 'ölü' göründüğü için kurtuldu. Firari olarak aranan Demir'in ölmediği, sahte kimlikle İstanbul'da bir banka şubesinden N.Ö. adına kredi çekmesiyle ortaya çıktı. Bankada yapılan incelemede de dolandırıcılığı Demir'in yaptığının anlaşılmasının ardından resmi kayıtlara bakıldığında Tayfun Demir'in 'ölü' olarak göründüğü için düştüğü anlaşıldı.

Ödül programına katıldı

Muğla'ya bir yıl önce geldiği öğrenilen Tayfun Demir'in 450 bin takipçili hayvansever bir youtuber olarak televizyon ve yarışma programlarına da katıldığı ortaya çıktı. Yaralı bir sincaba yaptığı kol protezi ile popüler olan Demir'in, 2018'de özel bir televizyon kanalındaki yarışma programına da katıldığı ve altıncı soruda elenerek 1000 TL'lik ödülle ayrıldığı belirlendi. Yıllarca sahte kimliklerle adaletten kaçan Demir, polis ifadesinde "Yanlış kişiyi yakaladınız" derken, ardında da yüzlerce mağdur bıraktı.

İşte Tayfun Demir'in 13 yıllık dolandırıcılık serüveni;

- 2007 yılında dolandırıcılıktan tutuklandı.

- 2011'de firar etti ve kendini ölü gösterdi.

- 2012 yılında sahte kimlikle kredi çekti ve ölü olmadığı ortaya çıktı.

- 2011-2020 yılları arasında çeşitli suçlara karıştı.

- 2018'de aranmasına rağmen TV kanallarına çıktı.

- 2020'de tekrar yakalandı