Bill Gates 'mikroçip' iddialarına yanıt verdi

Bill Gates 'mikroçip' iddialarına yanıt verdi

Microsoft'un kurucularından Bill Gates, "Çılgın komplo teorilerinin" büyük olasılıkla salgının yarattığı korku ortamı ve sosyal medyanın hayatımızdaki rolünün artması nedeniyle yayıldığını düşündüğünü söyledi.

Salgının başladığı günden bu yana salgının kaynağı ve mücadele yöntemleriyle ilgili birçok teori yayıldı. Bunlar arasında en çok konuşulanı ise Fauci ve Gates'in, salgını insanları kontrol etmeye çalışmak için yarattıkları ve aşıları kullanarak insanları takip edebilecek mikroçipleri vücuda yerleştirecekleri teorileri oldu. 

"Çılgın komplo teorileri"

Bill Gates, Reuters’a yaptığı açıklamalarla bu iddialara yanıt verdi.

Gates, kendisi ve Fauci ile ilgili sosyal medyada dolaşan ve sayısı milyonlara ulaşan "çılgın komplo teorilerinin" salgının yarattığı korku ortamı ve sosyal medyanın hayatımızdaki rolünün artması nedeniyle yayıldığını düşündüğünü söyledi. 

"Şaşkınlık duyuyorum, biteceğini umuyorum"

Bu teorilerde benim ve Dr. Fauci'nin adının geçeceğini kimse tahmin edemezdi diyen Gates, “Bundan dolayı şaşkınlık duyuyorum ve yakın zamanda biteceğini umuyorum” ifadesini kullandı. Gates "İnsanlar buna gerçekten inanıyor mu? Bu konuda gerçekten araştırma yapmalı ve insanların davranışlarına nasıl etki ettiğini ve bunu azaltmak için neler yapabileceğimizi anlamalıyız" dedi. 

Koronavirüsle mücadele için kaynak ayırmıştı

Microsoft'un yönetim kurulu başkanlığı pozisyonundan 2014 yılında ayrılan Gates, “Bill ve Melinda Gates Vakfı” üzerinden koronavirüs ile küresel anlamda mücadele edilebilmesi için en az 1.75 milyar dolarlık kaynak sağlamıştı.