Ayşe öğretmen Bakan Gül'e sordu: Neden 6 aylık ağzı süt kokan bebeğim ile 2 defa cezaevine girdim?

Ayşe öğretmen Bakan Gül'e sordu: Neden 6 aylık ağzı süt kokan bebeğim ile 2 defa cezaevine girdim?

"Çocuklar ölmesin" çağrısı sebebiyle 2 defa cezaevine giren Ayşe Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün "T. C. bir hukuk devletidir" sözleri üzerine, "Neden 6 aylık ağzı süt kokan bebeğim ile 2 defa cezaevine girdim?" sorusunu sordu.

Ankara Hakimevi’nde düzenlenen 5’inci Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Bakan Gül, sosyal medyadan gelen ‘tutuklama’ taleplerini eleştirdi ve “Sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum; Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” dedi. Bunun üzerine 'Ayşe öğretmen' olarak tanınan Ayşe Çelik, Bakan Gül'e bir soru yöneltti.

Beyaz Show'da "Çocuklar ölmesin" dediği için 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla hapis cezası alan ve daha sonra beraat eden öğretmen Ayşe Çelik, kişisel Twitter hesabında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün "Sosyal medyada tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum, T. C. bir hukuk devletidir" şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Çelik, "Peki; ben neden 'Çocuklar ölmesin' dediğim için 6 aylık ağzı süt kokan bebeğim ile 2 defa cezaevine girdim?" diye sordu.

Ne olmuştu?

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde görev yapan öğretmen Ayşe Çelik hakkında 3 yıl önce telefonla katıldığı Beyaz Show programında yaptığı konuşma nedeniyle "terör örgütü propagandası" gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. 

1 yıl 3 ay ceza hapis cezası alan Çelik, 20 Nisan 2018'de 6 aylık kızı Deran ile birlikte cezaevine konulduktan sonra 4 Mayıs'ta tahliye edilmiş, infazı 6 ay süreyle iki kez ertelenmişti.18 Nisan 2019 tarihinde erteleme süresi dolduğu için adliyeye giden Ayşe Çelik, tekrar tutuklanmıştı.

Çelik'in avukatları da  Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapmış, Anayasa Mahkemesi, Ayşe Çelik'in, Anayasa'nın 26. maddesinin birinci fıkrasında güvence altına alınan "ifade özgürlüğü hakkının" ihlal edildiğine karar vermişti. 

Anayasa Mahkemesi ayrıca Ayşe Çelik'e 5 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetmişti.

 

 

Gündem