Amazon yerlileri koronavirüs tedbirleri alınması talebiyle yolu kapattı
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 18.08.2020 12:00

Amazon yerlileri koronavirüs tedbirleri alınması talebiyle yolu kapattı

Brezilya'da Amazon yerlileri, koronavirüse karşı daha iyi koruyucu önlemler alınması talebiyle ülkedeki ana yollardan birini trafiğe kapattı.

BBC Türkçe'nin Associated Press ajansından aktardığı habere göre, Kayapo Mekragnitire kabilesi, güneydeki Para eyaletinde Covid-19'a karşı korunmaları için hükümetten daha fazla yardım talep etti.

Novo Progresso kenti yakınarında yaşayan yerliler, kabilenin dört yaşlı liderinin ölümünden ve onlarca vakadan yetkilileri sorumlu tuttu. 

Protestocular, yaşadıkları bölgeye giriş için hiçbir kısıtlama olmadığını ve dışarıdan gelen kişilerin virüsü getirdiğini söylüyor.

Bölgede 15 ayrı grup halinde 400 civarında Kayapo yerlileri yaşıyor. Bölgelerinde doktor azlığından, Covid-19 için yoğun bakım ünitelerinin ve koruyucu ekipmanın olmamasından şikayet eden kabile liderleri, federal yetkililer kendileriyle görüşünceye dek caddeyi araç lastikleri ve kütüklerle kapatmaya devam edeceklerini söyledi.

Brezilya Sağlık Bakanlığı verilerine göre yerliler arasında koronavirüs vaka sayısı 20 bini aştı, 338 kişi de hayatını kaybetti.

Uzmanlar ise rakamların çok daha yüksek olduğunu söylüyor. APIB adlı yardım kuruluşu, vaka sayısını 25 bin, can kaybını ise 678 olarak açıkladı. 

Brezilya genelinde ise toplam vaka sayısı 3 milyon 340 bini, can kaybı da 107 bini aştı.

Dünya