4 ay önce ruh sağlığını sorgulamıştı, bu kez 'dayanışma' teklif etti

4 ay önce ruh sağlığını sorgulamıştı, bu kez 'dayanışma' teklif etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron dün gece video konferans yöntemiyle görüştü. Böylece Erdoğan ruh sağlığını sorgulayacak kadar sert polemiğe girdiği Macron'la 5 ay sonra ilk kez görüştü

Erdoğan 2020'nin ekim ayında sert bir polemiğe girdiği Macron için  "Macron denilen zatın İslam ile, Müslümanlarla derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var" demişti. En son 5 ay önce görüşen ikili arasındaki polemik yıl sonunda AB'nin Türkiye'ye yönelik düşündüğü yaptırımları hafif tutup ertelemesi sürecinde yumuşamış, diplomatik mektupların yazıldığı ocak ayında ortaya çıkmış, Erdoğan'ın mektubunda Macron'a "Sevgili Emmanuel.." diye hitap ettiği Avrupa basınına sızmıştı. 

Erdoğan ne dedi?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, iki liderin Türkiye- Fransa ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Açıklamaya göre Erdoğan satır başlarıyla şunları ilettti.

- Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile uzun bir aranın ardından yeniden görüştüklerini hatırlatarak Macron'un şahsında Fransız halkını selamladığını ifade etti. 

-Fransa'nın koronavirüsle mücadelesini yakından takip ettiklerini dile getiren Erdoğan, "Ülkem ve milletim adına salgında hayatını kaybeden Fransa vatandaşları için taziyelerimi sunuyorum" dedi.

10 milyon kişinin aşılandığını anlatmış

-Türkiye olarak aşılama çalışmalarını çok yoğun bir şekilde sürdürürken, kontrollü normalleşme adımlarını da atmaya başladıklarını anlatan Erdoğan, şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon vatandaşı aşıladıklarını bildirdi. 

Ankara Anlaşması hatırlatması 

-Erdoğan, bu sene Ankara Anlaşması'nın 100'üncü yılı olduğuna değinerek, Türkiye- Fransa ilişkilerinde liderler arasında tesis edilen diyaloğun her zaman büyük rolü olduğunu ifade etti. Birinci Fransuva ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından mektup teatisiyle temelleri atılan bu dostluk ilişkisinin pek çok badireden başarıyla geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- Fransa iş birliğinin çok ciddi bir potansiyeli olduğuna inandığını dile getirdi.

- Erdoğan, "İki güçlü NATO müttefiki olarak Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Doğu'ya ve Afrika'ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz. Ülkelerimizi, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini tehdit eden terör örgütleriyle mücadelede de ortaklaşa atabileceğimiz adımlar var. Tüm bu hususlarda Türkiye ve Fransa'nın dayanışma içinde hareket etmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.