• Yapay zeka için korkutan uyarı

  Her geçen gün gelişen yapay zeka büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

  22 Şubat 2018 - 13:54
  Yapay zeka için korkutan uyarı

  Güvenlik uzmanlarından yapay zekanın yanlış ellerde oluşturabileceği tehlikeler konusunda uyarı geldi. Uluslararası uzmanlar grubu, yapay zeka tasarımcılarının, kötüye kullanımı engellemek için daha fazla çaba sarf etmeleri çağrısında bulundu.

  NTV habere göre, 100 sayfalık raporun altında, İngiltere’nin Oxford ve Cambridge Üniversitesi uzmanlarının yanı sıra, Elon Musk’ın Open AI şirketi araştırmacılarının da imzası bulunuyor. Rapor kontrol altında tutulmazsa yapay zekanın kısa ve orta vadede büyük tehlikelere yol açabileceği uyarıları içeriyor.

  YAPAY ZEKA KONTROLDEN ÇIKABİLİR

  Kısa süre içinde, yapay zekanın insanüstü bir zekaya sahip olabileceği ve kontrolden çıkabileceği uyarısı yapılıyor. Bilgisayarların kontrollerindeki kaynaklarla insanlığa büyük zarar verebileceği belirtiliyor. İnsansız araçların kasıtlı kazalara yol açabileceği uyarısında bulunuluyor.

  Yapay zekanın gerçeğinden ayırt edilemeyecek sahte videolar ve haberlerle kitleleri manülüpe edebileceği belirtiliyor.

  Sınırsız hesaplama yeteneği ile yapay zekanın en güvenli bilgilere bile kolayca erişebileceği ifade ediliyor. Siber saldırılarla şehirlerin altyapılarının işlemez hale gelebileceği belirtiliyor.

  Yapay zekanın öğrenebilme yeteneğini kazandığını belirten uzmanlar, ülkere gerekli güvenlik önlemlerinin alınması çağrısında bulundu. Hükümetlerin bu konuda birlikte çalışmaması halinde bu ve daha bilinemeyen bir çok tehlikenin gerçek olabileceği uyarısı yapıldı.

  YORUMLAR