• Yabancı öğrencilerin Birleşik Krallık’a yararı maliyetinden on kat fazla

  11 Ocak 2018 - 17:55
  Yabancı öğrencilerin Birleşik Krallık’a yararı maliyetinden on kat fazla

  Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, yabancı öğrencilerin bu ülkeye olan maliyetinden “10 kat fazla” yararı olduğunu gösterdi. Yabancı öğrenci yararları raporda işlenirken, ülke ekonomisine katkısı dikkat çekti.

  YABANCİ ÖĞRENCİLERDEN 20 MİLYAR STERLİN!

  Araştırmanın sonuçlarına göre, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerin her yıl net 20 milyar sterlin dolayındaki kaynak katkı sağlıyor.

  Araştırma, Yüksek Öğrenim Politika Enstitüsü ve Kaplan International Pathways tarafından ortaklaşa yayınlandı. Araştırma sonuçları, uluslararası öğrencilerin maliyetleri ve yararları parlamenter seçim bölgeleri tarafından analiz edildi. Denizaşırı öğrencilerin 2.3 milyar sterlin tutarındaki sağlık ve sosyal güvenlik masrafları da dahil olmak üzere, ülke ekonomisine net katkılarının 20.3 milyar sterlin olarak kaydedildi.

  Araştırma sonuçları ayrıca, öğrencilerin yalnızca Londra gibi büyük kentlere değil, Birleşik Krallık’ın tüm kentlerine yarar sağladıklarını ortaya koyuyor. Örneğin, öğrenciler ortalama olarak 650 seçim bölgesinin her biri için Birleşik Krallık ekonomisine 31.3 milyon sterlin net ekonomik gelir sağlıyor. Bu, ikamet eden nüfusta kişi başına 310 sterlin ile eşdeğer.

  MALİYETTEN 10 KAT FAZLA YARAR

  Öğrencilerin en fazla ekonomik yarar sağladığı 20 seçim bölgesinden 19’u Sheffield Central, Manchester Central ve Nottingham South gibi bölgelerle, İşçi Partisi yönetiminde bulunuyor. Enstitüsü Müdürü Nick Hillman, uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık’a getirdiği kaynakların “onlara ev sahipliği yapma maliyetinden 10 kat fazla” olduğunu ve önemli ekonomik yararlar sağladığına dikkat çekti.

  YORUMLAR