• Umut TUNÇ – Savaşlar, İhanetler, Ölümler Görüyoruz

  24 Aralık 2014 - 07:58
  Umut TUNÇ – Savaşlar, İhanetler, Ölümler Görüyoruz

  İLK Merhaba;

  Dünyanın varlığından buyana savaşlar, ihanetler, ölümler görüyoruz.

  Bugün Ortadoğu’da yaşanan insanlık trajedisinde hepimizin payı var. Yok olan değerleri ve en önemlisi insanlığımızı yitiriyoruz. Çok uzaktan değil biraz geçmişe bakacak olursak, dönemin İngiltere başbakanı Winston Churchill bakın ne diyor.

  Filistin konusunu incelemek üzere Pell komisyonundaki şu sözlerinde açıkça görülüyor; kulübesindeki bir köpeğin,orada uzun zamandır yaşaması kulübeye mutlak sahip olduğu anlamına gelmez.Bu hakkı kabul etmiyorum.Örneğin;Amerika da ki Kızılderililere yada Avustralya da ki siyahlara büyük yanlışlık yapıldığını düşünmüyorum.Çünkü daha güçlü bir ırk geldi ve yerini aldı…Diye konuşma yapıyor.

  Sömürgecilerin Araplara, Kızılderililere ve sömürge halklarına nasıl baktıklarını görüyoruz.

  Devleti idare eden insanların toplusal mühendislik çalışmaları dünyayı her geçen gün daha kötüye götürdüğünü hepimiz görüyoruz. Bugün Bağdat’ta, Şam’da yanan çocukların, yitip giden canların altında derin ve ahmak suskunluğumuz yatıyor. Bu suskunluğu yeni siyasi vizyonlar ve bakış açıları bozabilir.

  İşte tam bu noktada yeni bir yol bulmak ya da açmak gerekiyor. Yeni bakış açılarına ve dünyayı okuyabilecek siyasilere ihtiyaç var. Ülkemiz açısından bu şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Ama yeni gelen kuşağın derin bir sesizliğe gömülmeyeceğini görüyoruz.

  Lord Byron’un dediği gibi: “Ölmek zor değil gerçekte zor olan yaşamaktır.” Barışın, savaştan daha iyi olması kadar, daha çok çaba istemesinin temelindeki neden de budur işte.

  YORUMLAR