• Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 3 Kasım’da başlıyor

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin program tanıtımı önceki akşam yapıldı.

  27 Ekim 2017 - 10:48
  Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 3 Kasım’da başlıyor

  Festival Başkanı Adem Sözüer ve Festival Direktörü Bengi Semerci’nin festivale ve festivalin programına ilişkin konuşmalarının ardından basın toplantısı Tarek Ehlail’in yönettiği Volt filminin gösterimiyle devam etti.

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl 3-9 Kasım 2017 tarihleri arasında ‘Adalet’ ana temasıyla yapılacak.

  Festival bu yıl yine ‘Yarışma’, ‘Panaroma ve ‘İz Bırakanlar’ seçkisiyle seyircinin karşısına çıkacak, bu bölümler kapsamında 30 tane uzun metrajlı film seyirciyle buluşacak.

  Festival bu yıl uzun ve kısa film yarışmaları, gösterimlerin yanı sıra düzenlenecek paneller, atölye çalışmaları ile Beyoğlu Atlas ve Nişantaşı City’s sinemalarında seyirciyle buluşacak. Festivalin akademik kısmında ise ‘Hukuk Devletinin Terör ve Darbelere Karşı Korunması’ konusunda akademik sunumlar gerçekleştirilecek.

  Açılış Filmi ByeBye Germany

  Sam Garbarski imzalı ByeBye Germany / Elveda Almanya festivalin açılış filmi olarak 2 Kasım Perşembe günü Cemal Reşit Rey’de gösterilecek. Almanya’nın ünlü oyuncusu MoritzBleibtreu’nun rol aldığı filmde ayrıca AntieTraue ve Tim Seyfi de yer alıyor. Film Hitler’in düşmesinden sonraki karmaşık süreçte Amerika’ya gitmeye çalışan yedi arkadaşın hikayesini anlatıyor.

  Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışma filmleri…

  Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda toplam on film yarışıyor. En iyi film10.000 Euroödül alacak. Seyircilerin yarışma filmleri arasından seçtiği filme ise Habertürk seyirci ödülü verilecek. Uzun metraj jürisinde Feride Çiçekoğlu (Başkan), Demet Evgar, Selman Dursun, Tarık Tufan ve BarryWard yer alıyor. Altın Terazi için yarışacak uzun metrajlı filmler şöyle;

  -Ayaz- Yönetmen: Dersu Yavuz Altun / Türkiye
  -Insyriated / Hayatın İçinde –Yönetmen: Philippe Van Leeuw / Belçika-Fransa
  -TheIntruder / Davetsiz Konuk –Yönetmen: Leonardo DiCostanzo / İtalya 2017
  -BeautyandThe Dogs/Güzel ve İtler– Yönetmen: KhaledWalidBarsaouİ, Kaouther Ben Hania /Tunus/Fransa/İsveç, 2016
  -Directions / Yol Ayrımı – Yönetmen: StephenKomandarev /Bulgaristan/Almanya/Makedonya, 2017
  -Geçmişteki Sır – Yönetmen: Raşit Görgülü / Türkiye, 2017
  -Hemşire – Yönetmen: Dilek Çolak / Türkiye, 2016
  -Hostages / Rehineler – Yönetmen: RezoGigineishvili / Gürcistan/Rusya/Polonya, 2017
  -Men Don’tCry / Erkekler Ağlamaz – Yönetmen: AlenDrljevic / Bosna-Hersek/Slovenya/Almanya, 2017
  -Mor Ufuklar – Yönetmen: Olgun Özdemir / Almanya/Türkiye, 2016

  Altın Terazi Kısa Film Yarışma Filmleri…

  Altın Terazi Kısa Film Yarışması’nda ön elemeyi geçen on film yarışmaya hak kazandı. Yarışmanın ödülü 2.500 Euro olarak belirlendi. Kısa metrajın ana jürisinde İlksen Başarır (Başkan), Funda Eryiğit ve Faysal Soysal yer alırken, ön jürisi Korhan Bozkurt, Yosi Mizrahi ve Deniz Uğur’dan oluşuyor. Altın Terazi için yarışacak kısa metrajlı filmler ise şöyle;

  Cumartesi Düşü–Yönetmen: Alper Kızılboğa / Türkiye 2017
  GodDistortion, Yanlış İnanç – Yönetmen: KarrarMousa / Irak, 2017
  Güney Kutbu – Yönetmen: Emin Akpınar / Türkiye, 2016
  İki Parça – Yönetmen: Murat Uğurlu / Türkiye, 2016
  Mirov – İnsan – Yönetmen: Hasan İnce / Türkiye, 2017
  İntrospection / İçe Dönüş – Yönetmen: JackWaddell /Avusturalya, 2016
  Mutlu Kedi – Yönetmen: Umut HevalÇerkes / Türkiye, 2017
  TheOrangeStory / Portakal – Yönetmen: Erika Street / ABD, 2016
  #RefugeesWelcome / Mülteciler – Yönetmen: RamiroCantu /Meksika/ABD, 2017
  Yeryüzündesin, Bunun Tedavisi Yok – Yönetmen: Umut Beşkırma / Türkiye, 2016

  Festivalin ‘Panaroma’sı…

  Festivalin dünya festivallerinden seçerek oluşturduğu bölümde önemli filmler yer alıyor.

  1945/ 1945
  Yönetmen: FerencTörök / Macaristan, 2017

  Macaristan’da küçük bir kasabayı esrarengiz bagajları ile gelen iki Ortodoks Yahudi’nin gelmesi ile huzursuzluk hissi ile doldurur. Yıl 1945, savaş bitmiş, Yahudi komşularının gönderilmesinden sonra kendi ve onların toprakları ile yeni yapılanma içinde olan kasaba düğün hazırlığındadır. Kasabada ziyaretçilerle birlikte savaşta hayatta kalanlar geri dönerse , el konulan topraklara ne olacağı konusu tartışmalar yaratır. İki yabancının dönüşü ile başlayan bu düşünceler. Kasaba halkını bu durum için şeytanca planlar yapmaya ve diğer yandan da unuttukları vicdanları ile yüzleşmeye yöneltecektir.

  ’76 / ‘76
  Yönetmen: IzuOjukwu / Nijerya, 2016

  Nijerya iç savaşından altı yıl sonra, ülkenin orta bölgesinden genç bir subay ile Güneydoğu bölgesinden güzel bir öğrenci arasında romantik bir ilişki başlar. Taze aşkları, bitmek bilmeyen askeri atamalarla neredeyse parçalanmıştır. Şimdi hamile olan kadının dünyası, kocasının acemice bir darbe girişimine dahil olduğunun haberiyle başına yakılır.

  A Man of Integrity / Dürüst Bir Adam
  Yönetmen: MohammadRasoulof / İran, 2017

  Reza, karısı ve çocuğu ile beraber İran’ın kuzeyinde şehirden uzakta bir köyde yaşamaktadır. Günlerini sahip olduğu küçük balık çiftliğinde balık yetiştirerek geçirmektedir. Devletle ve yerel belediyeyle güçlü bağları olan bölgedeki özel şirketlerden biri yavaş yavaş tüm bölgenin kontrolünü ele almaya başlar. Hisse sahiplerinin istekleri, bölge üzerinden sağlanacak potansiyel kazanç ve ekonomik çıkarlar tüm bölgenin kaderini tayin etmeye başlamış, yerel işletmeler ve çiftlik sahipleri karşılarındaki ittifak halindeki bu güce karşı pes etme noktasına gelmişlerdir. Yozlaşmış yöntemleri ile piyasa ve sermayenin karşısında yenik düşmeye başlayan işletme sahipleri bir bir arsa ve mülklerini satmaya başlar. Reza ise elinden geldiğince çiftliği için direnmeye devam etmeye, pes etmemeye çalışmaktadır. Ancak en sonunda bu sertleşen mücadeleyi kazanamayacağını fark edip çiftliğini satıp yeni bir hayat kurmaya karar verir. Şirket ise gücünü artık sadece kazanmak için kullanmayacaktır.

  Breadcrumbs / Ekmek Kırıntıları
  Yönetmen: MananeRodríguez / İspanya/Uruguay, 2016

  LilianaPereira askeri yönetim sırasında kaçtığı ülkesine geri dönüyor. Hapis cezası, işkence ve oğlunun velayetenin kaybıyla dolu geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.Bir başka sistematik şiddet kurbanı kadınla beraber, Liliana’nın kalbinden geçenle vicdanı arasında seçim yapması gerekmektedir.

  ByeBye Germany / Elveda Almanya
  Yönetmen: Sam Garbarski – Almanya/Lüksemburg/Belçika, 2017

  Frankfurt, 1946. DavidBermann (MoritzBleibtreu) ve Yahudi arkadaşları Nazi rejiminden kaçabilmiş ve Amerika’ya gitme hayalleri kurmaktadır. Ama savaş sonrası gerekli parayı nasıl kazanacakları sorundur. Harika bir iş fikri ile bu sorunu çözebilme şansları olmuştur. Ama asıl sorun Bermann’ın geçmişidir. Akıllı ve çekici ama ödün vermeyen Amerikan görevli Sara Simon (AntjeTraue) Bermann’ın savaş zamanı yaptıklarını sorgulamaya devam etmektedir. Niçin iki pasaportu vardır? Nazilerle işbirliği yapmış mıdır? Hitleri ziyaret etmiş midir? Sara Simon ödün vermeden sorgulamaya devam etse de Bermann’ın gittikçe artan cazibesinden kurtulması zorlaşmaktadır..

  End of theSeason / Bir Dönemin Sonu
  Yönetmen: LarsHenning – Almanya, 2016

  Ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Becker serbest bırakılır. Şimdi tekisteği geçmişte işlediği suçu geride bırakarak yeni bir hayata başlamaktır. İş bulan Becker, yeni arkadaşlar edinir ve kendisine ilgi duyan Rita ile ilişkiye başlar. Ancak bir gün, 18 yıl önce, silahlı bir soygun esnasında karısını veo ğlunu öldürdüğü Dahlman karşısına çıkar. Dahlman, onun hakkında her şeyi bilmekte ve onu takip etmektedir. Becker, Dahlman’la uzlaşmak için her şeyi dener, onu rahat bırakması için yalvarır. Fakat Dahlman Becker’ın kefaretini Kabul edemez ve intikam ister. Becker’ın sevdiği insanları koruması için tek bir yol kalmıştır.

  High NoonStory / Bir Öğlen Hikayesi
  Yönetmen: MohammadHosseinMahdavian / İran, 2017

  Film İran devriminin sonrası, Cumhurbaşkanı Beni Sadr’ın görevden alınmasının arkasından yaşanan kanlı dönemi anlatmaktadır. Halkın Mücahitleri örgütüyle ittifaka giren Beni Sadr, hükümetteki İslam Cumhuriyeti Partisi’ne karşı bir ayaklanma çağrısında bulunmaktadır. Bu çağrının ardından başlayan kanlı sürecin, onlarca bombalama, yüzlerce cinayet ve idamın yaşandığı, binlerce ihbarın olduğu bir dönemin öyküsüdür.

  It’stheLaw / Kanun Böyle
  Yönetmen: Ficarra&Picone / İtalya, 2017

  Sicilya’nın küçük bir kasabası olan Pietrammare’de belediye başkanı seçimleri yaklaşmaktadır. Uzun yıllardır belediye başkanlığını yürüten düzenbaz Gaetano Patane tekrar kazanmak ve iktidarı elinde tutmak adına her türlü dalavereye başvurmaya hazırdır.İnsanlar politikanın al gülümver gülüm haline alışmış ve akışına bırakmışken belediye başkanının bu sefer rakibi, ilk politik deneyiminingetirdiği cesaret ve ideallerle dolu, 50 yaşındaki dürüst ve ahlaklı professor Pierpaolo Natoli’dir. Tüm engellere rağmen Pierapolo kazanır ve kasabayı kanunlara ve kurallara saygılı bir biçimde yönettiği yeni dönem başlar. Ancak Pietrammare halkı buna hazırlar mıdır?
  Land of theLittle People / Küçük İnsanların Ülkesi
  Yönetmen: YanivBerman / İsrail, 2016

  Subay ailelerinin kaldığı bir köyde yaşayan dört küçük çocuk bir çete kurarlar. Çevredeki bulunan terkedilmiş, eski bir ordu üssünü kampları bellerler.İsrail’deyeni bir savaş başlar ve erkeklerin çoğu ülkelerine hizmet etmeye hazırlanmaktadırlar. Anneler televizyonlarının önünde endişeyle oturup hiç kımıldamadan haberleri seyrederken, denetimsiz kalan çocuklar kamplarına dönerler. Ancak onları bir sürpriz beklemektedir, birliklerini terketmiş iki asker saklanmak için kamplarını kullanmaktadırlar. Çocuklar çalınmış bölgelerini geri kazanmaya çalışsa da askerler yerlerini bırakmaya niyetli değildirler. İki grup arasında acımasız bir çatışma başlar ve askerler, savaştan kaçarak sığındıkları bu yerde, bir o kadar tehlikeli ve kanlı başka bir savaşın içinde bulurlar kendilerini.

  Maze / Labirent
  Yönetmen: StephenBurke / İrlanda, 2017

  İkinci Dünya Savaşından bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük hapishane firarının mimarı LarryMarley’nin hikayesi. Larry’nin planını gerçekleştirmek adına hapishane gardiyanı Gordon’la kurduğu arkadaşlık ikisi için de hayatlarında çok şeyi değiştirecektir.

  The Art of Loving, Story of MichalinaWislocka / Sevme Sanatı, MichalinyWislockie’nin Hikayesi
  Yönetmen: Maria Sadowska / Polonya, 2017

  SevmeSanatı, imkansızı başaran bir kadının, MichalinaWislocka’nın hikayesidir. Muhafazakarlığı ve yaygın cehaleti bir kenara atan Wislocka bütün ülkenin cinsel hayatını köktendeğiştirdi. Hem de sadece bir kitapla. Hayatta üç farklı evre: Bir karakter, bir kitap, sayısız maceralar ve engeller.

  TheDivineOrder / Kutsal Düzen
  Yönetmen: PetraVolpe / İsviçre, 2017

  Nora, eşi ve iki oğluyla küçük bir köyde yaşayan genç bir ev kadınıdır. İsviçre kırsalı, 1968 olaylarının beraberinde getirdiği toplumsal değişimden henüz nasibini almamıştır. Nora’nın hayatı da değişmemiştir, hala herkes tarafından sevilen sessiz sakin bir kadındır. Ancak 7 Şubat 1971’de erkeklerin oylamasıyla gerçekleşecek seçimlerde, kadınların oy hakkı için savaşmaya başlayınca işler tersine döner.

  TheOther Side of Hope / Umudun Öteki Yüzü
  Yönetmen: AkiKaurismaki / Finlandiya/Almanya, 2017

  Bu film iç içe giren iki farklı öyküyü anlatıyor. Bir tarafta bombalarla sarsılan Halep’ten kaçarak kız kardeşi ile yollara düşen Suriyeli bir göçmen, Halid. Uzun göç yolculuğunda kız kardeşini kaybeden Khaled bir geminin kazan dairesinde Helsinki’ye varır. Diğer yanda ise Wikström, kravat ve erkek gömleklerini satan bir seyir satıcıyken pokerde kazandığı para ile kendisine bir lokanta satın alır. Başvurusu reddedilen Halid diğer bir çok mülteci gibi yasa dışı olarak kalmaya karar verir. Bir yandan da kız kardeşini aramaktadır. Yasa dışı yaşamda ırkçılık kadar dostlukla da karşılaşan HalidWickström’ün restoranının çöplüğünde uyurken Wikström tarafından bulunur ve onun yanında çalışmaya başlar. Bu iki farklı insanın dostluğu dünyanın daha iyi bir yer olabileceğini ya da olması gerektiğini gösterir mi?

  The Mine / Maden
  Yönetmen: Aleksi Salmenperä / Finlandiya, 2016

  Yönetmenliğini Aleksi Samenperä’nın, yapımcılığını Helsinki-filmi’nin üstlendiği dram-gerilim filmi Maden, Jussi’nin hikayesini anlatıyor. Laponya’daki nikel madenlerinin sorumluluğunu yeni üstlenen Jussi, ondan habersiz, çevre için tehlikeli maden çıkarma uygulamaları yürüten maden sahibi Pekka ile karşı karşıya gelir.

  Volt / Volt
  Yönetmen: TarekEhlail / Almanya/Fransa, 2016

  Yakın gelecekte baskıcı bir yönetimi konu alan filmde polis memuru olan Volt bir operasyon esnasında mülteci Hesham’ı öldürür. Suçu cezasız kalan Volt’un suçluluk duygusu onu kurbanın dünyasına çeker. Gündüzleri polis memuru, geceleri mülteci tarafında olan Volt, işlediği suçun yol açtığı isyanlara tanıklık eder. İçerde ve dışarıda baskı gitgide artarken, Volt işlediği suçun affedilemez olduğunu fark eder.

  Sinemaya damgasını vurmuş filmler ‘İz Bırakanlar’da…

  Festival kapsamında düzenlenen ve sinemaya damgasını vurmuş film gösterimlerinin yapılacağı ‘İz Bırakanlar’ bölümünde bu yıl Erden Kıral imzalı Bereketli Topraklar Üzerinde, Feride Çiçekoğlu’nun senaryosunu yazdığı Tunç Başaran imzalı Uçurtmayı Vurmasınlar, JimSheridan’ın Yönettiği Inthe Name Of Father / Babam İçin filmi, Norman Jewison imzalı AndJusticeforAll / Herkes için Adalet ve CostaGavras’ın ünlü Missing / Kayıp filmi yer alıyor.

  -Hikmet Aydoğan

   

  YORUMLAR