• Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Uygun uçak bileti almanın yolları!

  Yolculuklarda en çok tercih edilen seyahat tipi hiç şüphesiz havayolu seyahatidir. Havayolu seyahati, hem zamandan tasarruf etmek isteyenler için hem de daha ekonomik fiyatlarla yolculuk yapmak isteyenler için daha ideal bir seçim. Tüm yönleriyle havayolu taşımacılığı diğer tip yolculuklara göre daha iyiyken herkesin merak ettiği tek soru ucuza uçak bileti nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılarıyla bilet rehberi.

  03 Ocak 2018 - 17:56
  Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Uygun uçak bileti almanın yolları!

  Seyahat etmek, belli nedenler çerçevesinde yaşanır. İş gezisi, tatil, aile-akraba ziyareti vs. herkesin kendine göre geçerli bir nedeni, seyahat etmesi için zorunlu olduğu bazı şartlar vardır. Seyahati hayatının bir parçası olarak görenlerin bu yazıyı mutlaka okumalarını öneriyoruz, bu yazımızda ucuza uçak bileti alma yöntemlerinin tüm ayrıntıları yer alıyor. İşte tüm yöntemler ve ayrıntıları…

   

  • Erken rezervasyon yaptırın

   

  Havayolu seyahatinde daha ekonomik fiyatlarla uçabilmenin en önemli yöntemlerinden biri erkenden bilet satın almaktır. Buna “erken rezervasyon” denir. Yani uçuş tarihinden en az 3 hafta öncesinden satın alınan uçak bileti. Havayolu firmaları, satışa ilk sundukları biletlerden belli bir rakamını ekonomik fiyatlarla verirler tabi bu biletler sınırlı sayıdadır. Erken rezervasyon yaptıranlar bu anlamda daha şanslı olabiliyorlar çünkü ucuza uçak bileti almanın tam zamanıdır.

   

  • Cumartesi kalkış kuralı

   

  Hafta içi özellikle ilk günler ve hafta sonunun son günü (Pazar) uçak bileti fiyatlarının en yüksek olduğu günlerdir. Genellikle bu günlerde iş seyahatlerine daha sık çıkıldığı için bilet fiyatları da buna paralel olarak pahalı olur. Gideceğiniz yerde 2 cumartesi kalmanız durumunda biletinizi çok ucuza alabilirsiniz. Çünkü diğer günler dolu iken cumartesi günü uçakların boş olması, havayolu firmalarının işine gelmiyor, bu nedenle uçakların boş kalkmaması için daha ucuza uçak bileti satıyorlar.

   

  • Hafta içi uçuşları daha ucuzdur

   

  Seyahatinizde acil bir durum söz konusu değilse seyahat günlerinizi esnek tutmanız en doğrusu olacaktır. Çarşamba ve Perşembe ve Cuma günü yapılan uçuşlar, diğer günlere göre daha uygundur. Bu nedenle bu günlerde yolculuk yapmanız da yine avantajınıza olacaktır.

   

  • Dönüş kapalı biletler

   

  Genellikle yolcular, sadece tek yön bilet tercih ederler. Her zaman olmasa da arada sırada işe yarıyor bu yöntem. Ancak ucuza uçak bileti alabilmenin en güzel yöntemlerinden birinin gidiş-dönüş biletlerinin olduğunu söylemek gerekiyor. Hem uygulanan indirimler hem de erken rezervasyona dönüştüğü için dönüş kapalı biletler daha ucuzdur.

   

  • Direkt ve aktarmalı uçuşlar

   

  Seyahat etmeyi sevenler veya mecbur kalanlar… Herkes uçuşunun daha ucuz olmasını ister. İşte bu noktada yine dikkat edilmesi gereken bu kurala riayet ederseniz daha ucuza uçak bileti alma şansınız artabilir. Kesin olmamakla birlikte çoğu zaman aktarmalı uçuşlar pahalı olabiliyor. Bu nedenle direkt uçuşlara daha ağırlık vermenizi öneririz. Bunu yaparken seyahat tarihinizi de esnek tutabiliyorsanız, uçak bileti arama motoru ile bir önceki gün veya bir sonraki güne ait direkt uçuşlara bakmanızı öneririz.

   

  • Seyahat tarihi esnekliği

   

  Çoğu insan zamansız yolculuk yapar ama buna karşın daha öncesinden planlanmış yolculuklar da az değil. Genellikle eş dost ziyareti veya akraba ziyareti için seyahat edenlerin acele etmeleri gerekmez. Yani seyahat tarihini esnek tutabilirler. Seyahat tarihi esnekliği ise ucuza uçak bileti bulabilmenin bir diğer yoludur. Bir önceki gün veya bir sonraki güne ait uçak biletleri arasında karşılaştırma yaparak daha ucuz seyahat edebilirsiniz.

   

  • Alternatif havalimanlarına bakın

   

  Ülkemizde bazı şehirlerde birden fazla havalimanı bulunmaktadır veya şehirler birbirine yakın olmasına rağmen her iki şehirde de havalimanı yer alabiliyor. İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı ile Atatürk Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı, alternatif olarak seyahatlerde değerlendirilebilir.

  Haftaya İzmir’den İstanbul’a planladığınız bir yolculuğunuz varsa ve çok mecbur değilseniz biletinizi Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’na alabilirsiniz. Muhtemelen Atatürk Havalimanı daha pahalı olacaktır. Azıcık zahmetli olur ama maliyet olarak daha uygun olacağından emin olabilirsiniz.

  Yukarıda bahsettiğimiz durum sadece iç hat seferlerinde geçerli değil. Asya ülkelerinde ucuza uçak bileti satan AirAsia, zaman zaman değerinin çok daha düşüğünde bilet satabiliyor. Bu durumu lehinize çevirmek için örneğin İzlanda’ya direkt uçacağınıza, Amsterdam’a buradan da İzlanda’ya uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

   

  • Havayolu mail listelerine kaydolun

   

  Havayolu firmaları, uçaklarının dolu gitmesi için öncesinden bazı kampanyalar düzenlerler ve bu kampanya bilgilerini daha çok mail ile yolcularına ulaştırırlar. Yani havayolu mail listelerine kaydolan kişiler biletlerini daha ekonomik fiyatlardan alabiliyorlar.

  İlginizi çeken bir destinasyon için veya daha öncesinden planladığınız ancak biletlerinin pahalı olmasından dolayı ertelediğiniz yolculuklar, mail listelerinden size haber edilebilir veya Facebook, Twitter, İnstagram sosyal medya hesapları üzerinden duyurulabilir. Yani mail listesine kaydolmakla kalmayın, sosyal medya hesaplarını da takibe alın.

   

  • Uçak bileti arama motorlarını kullanın

  Havayolu firmalarının uygulamaları veya internet siteleri her ne kadar kampanyalı uçak bileti bulmanıza yardımcı olsa da sadece kendi bilet fiyatlarını verir. Ama uçak bileti arama motoru, birden fazla firmaya ait uçak biletlerini tek ekranda görmenizi sağlar. Bu sayede karşılaştırma yaparak en uygun uçak bileti bulma şansınızı arttırabilirsiniz.

  “Nereye İsterseniz” sloganı ile hareket eden ve kurulduğu günden bu yana sürekli “en ucuz” ilkesi ile hareket eden https://www.biletbayi.com uçak bileti arama motoru, iç ve dış hatlarda yüzlerce havayolu firmasına ait biletleri tek ekranda görmenize yardımcı olacak. Bu siteyi kullanarak seyahatinizi daha ekonomik fiyatlarla gerçekleştirebilirsiniz.

  Uluslararası uçak bileti arama hizmeti verenler arasında; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Biletbayi, Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner gibi bilet arama motorlarını kullanabilirsiniz.

  Havayolu trafiğinin her geçen gün arttığı günümüzde daha ucuza uçak bileti bulmak isteyenlerin yukarıda verdiğimiz taktikleri uygulamaları, en iyi fiyatları bulmalarına yardımcı olacaktır. Keyifli yolculuklar…

   

  YORUMLAR