• Uçaklarda kullanılıyordu, artan kazalar sonrası otobüslerde de devreye girecek!

  İçişleri Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı ortaklaşa bir proje ile otobüslerde kara kutu sistemine geçiyor.

  06 Şubat 2018 - 08:23
  Uçaklarda kullanılıyordu, artan kazalar sonrası otobüslerde de devreye girecek!

  Yıllardır uçak kazaları sonrası okuduğumuz bir teknoloji artık yeryüzüne iniyor. Uçak kazaları sonrası özellikle televizyondaki ana haber bültenlerinde uçağın kara kutusundaki kayıtlar yayımlanır, kazanın detayları oradan çözülürdü. Bu sistem şimdi otobüslerde de kullanılacak.

  Gerek şehir içi gerekse şehirlerarası otobüslerde meydana gelen trafik kazalarını önlemek için düğmeye basan hükümet, yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlarda yeni uygulamaları devreye almaya hazırlanıyor.

  Sputnik’te yer alan habere göre; Eylül 2017’de düzenlenen ‘Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı’ çalıştayının ardından İçişleri Bakanlığı minibüs, midibüs, otobüs, servis araçları, belediye otobüsleri dahil yolcu taşıyan tüm araçlara 2019 sonuna kadar kamera takma zorunluluğunu getirildi. Bakanlık şimdi de uçaklardaki karakutu sistemini toplu taşıma yapan yaklaşık 500.000 araçta zorunlu hale getirmeye hazırlanıyor. Pilot uygulaması İETT’nin 520 aracında hayata geçirilen kara kutu sistemiyle, kaza analizi yapılabilecek.

  2019’DA DEVREDE

  Yüzde 99 oranında net sonuç veren karakutuların, 2019 sonuna kadar araçlara takılması zorunlu hale gelecek. Araç içi kameralarla entegre çalışacak sistemle, trafik kazalarının nedenleri net bir şekilde analiz edilecek. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, trafik kazalarının minimuma düşürülmesi amacıyla hayata geçirilen çalıştayda gündeme gelen maddelerin bir bir uygulamaya geçirildiğini söyledi. Yıldırım, “25 Ekim 2017’de Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 24’üncü maddesine göre yolcu taşımacılığı faaliyetinde kullanılacak taşıtlara kamera zorunluluğu getirildi. Buna entegre olan diğer sistem de karakutu uygulamasıydı. Şimdi bu sistemin de araçlara takılması zorunlu hale getirilecek” dedi.

  YORUMLAR