• TÜYAP Kitap Fuarı’nda Sabahattin Önkibar’a saldırı!

  04 Kasım 2017 - 14:13
  TÜYAP Kitap Fuarı’nda Sabahattin Önkibar’a saldırı!

  Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda Kırmızı Kedi Yayınevi standında imza etkinliği olan yazar Sabahattin Önkibar’a  saldırı gerçekleşti. Saldırgan önce tepki gösterdi daha sonra yumruk attı.  Yaklaşık on kişinin gerçekleştirdiği saldırıda Kırmızı Kedi Yayınevi çalışanlarının da yaralandığı belirtildi.

  “GAZETECİLİK YAPTIĞIMI SÖYLEDİM”

  Yeni kitabı Asena’nın imza günü için fuara katılan Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, “Bir kitaba dahi tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye’nin geldiği nokta budur ama eğilmeyeceğiz inatla mücadele edeceğiz. ‘Asena’ adlı kitabımı kastederek, neden yazdığımı sordular önce. Ben de ‘gazetecilik yaptığımı’ belirtim. Devlet Bahçeli’ye dair bir önceki kitabımın öfkesi de var. Ve bir yumruk attılar.”

  “GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

  Kırmızı Kedi Yayınevi’nin sahibi Haluk Hepkon ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de içinde olduğumuz hoşgörüsüzlük ve demokrasi karşıtı ortamın yansımasıdır bu saldırı. Böylesi ilk kez yaşanıyor. Daha önce yayınevine saldıranların tespit edilmesine rağmen adliyeden bırakılması sonrasında geldiğimiz nokta bu. Dün de vurguladığımız gibi, hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Gelecekleri varsa, görecekleri de var” dedi.

  CHP’Lİ YARKADAŞ’TAN TEPKİ

  CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sabahattin Önkibar’a yönelik saldırıyı kınadı. Yarkadaş, “Barbarlık İstanbul’un göbeğinde kol geziyor” dedi ve şöyle devam etti:

  “Kırmızı Kedi Yayınevi’ne saldıranların serbest bırakılması, yeni saldırganları cesaretlendirmiş belli ki… ‘Bize de bir şey olmaz’ düşüncesi Önkibar’a yönelik saldırıyı tetiklemiştir. Gazeteciler tutuklanmakla kalmıyor, bir de fiziki saldırıya maruz kalıyor. Bu barbarlığı kınıyor, saldırıda yaralanan meslektaşım Önkibar ile Kırmızı Kedi Yayınevi çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ve bir kez daha hatırlatma gereği duyuyorum ki; fikirlerini beğenmediğiniz yazarlara saldırarak susturmaya çalışmak, acizlik göstergesidir.”

   

   

  YORUMLAR